SANDORICUM KOETJAPE (Burm. f.) Merr. – hantol obecný

Syn.: Azedarach edule Noronha, Melia koetjape Burm. f., Sandoricum indicum Cav., Trichilia nervosa Vahl, Trichilia venosa Spreng.
Česká jména: hantol obecný (Presl 1846)
Čeleď: Meliaceae Juss. – zederachovité

Sandoricum koetjape

Rozšíření: Pochází z jihovýchodní Asie, kde roste od východní Indie přes Barmu, Laos, Vietnam, Kambodžu, Thajsko a Malajsii, zasahuje i na indonéské ostrovy. Pěstuje se na Srí Lance, na Maskarénách a v severní Austrálii, ale také v tropické Americe.

Ekologie: Primární deštné lesy, zejména s dominancí dvojkřídláčovitých (Dipterocarpaceae). Vyžaduje horké a vlhké tropické klima.

Sandoricum koetjape

Popis: Mohutný stálezelený strom dorůstající výšky až 45(–50) m; kmen dosahuje až 1 m v průměru a může mít až 3 m vysoké náběhy, výše je hustě pravidelně rozvětvený; borka bývá hladká nebo jemně rýhovaná. Listy jsou střídavé, trojčetné; lístky jsou stopkaté, vejčité, 20–25 cm dlouhé a 12–18 cm široké, tmavozelené, celokrajné, na vrcholu zašpičatělé. Květy vyrůstají v úžlabních latovitých květenstvích 15–30 cm dlouhých, jsou oboupohlavné, (4–)5četné; kalich je trubkovitý, na vrcholu uťatý nebo mělce laločnatý; korunní lístky jsou volné, asi 1 cm dlouhé, žlutavé, zelenavé nebo s růžovým nádechem; tyčinek je 10 a jsou srostlé nitkami v trubku; semeník je svrchní, v každém ze 4 nebo 5 pouzder se nacházejí 2 vajíčka. Plodem je kulovitá, žlutá až oranžová tobolka 4–7,5 cm v průměru; semena jsou obalena průsvitným rosolovitým míškem příjemné kyselé chuti.

Využití: Pěstován pro plody, které se konzumují jako chutné ovoce. Cenné je také dřevo.

Sandoricum koetjape
Sandoricum koetjapeSandoricum koetjape
Sandoricum koetjape

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 3. a 7. 2. 2011 (Seychely, ostrov Mahé, Sans Souci a Le Canelle).