Čeleď: Rosaceae Juss. – růžovité
Sanguisorba tenuifolia
Rozšíření: Roste ve východní Asii, areál zasahuje do Mongolska, severní Číny (roste v provinciích Heilongjiang, Jilin, Liaoning a Nei Mongol), na ruský Dálný východ (včetně ostrova Sachalin), do Koreje a Japonska, kde roste na všech 4 hlavních ostrovech.
Ekologie: Stanovištěm jsou lesy, lesní okraje, ale i louky nebo travinobylinná vegetace na horských svazích, nejčastěji na vlhkých místech. Lokality leží v nadmořských výškách 200–1700 m.
Popis: Vytrvalá bylina až 1,5 m vysoká; oddenek je větvený; lodyhy jsou přímé, hranaté, lysé. Přízemní listy jsou řapíkaté, lysé, lichozpeřené, se 7–9 jařmy; lístky jsou řapíčkaté, úzce kopinaté, 5–7 cm dlouhé a 1,5–1,7 cm široké, na bázi téměř srdčité, šikmo uťaté nebo zaokrouhlené, na okraji ostře zastřihovaně zubaté, na vrcholu špičaté nebo zaokrouhlené, s hnědými palisty; lodyžní listy jsou podobné přízemním, ale jejich lístky jsou méně početné, užší a jejich palisty jsou zelené. Květenství je obvykle nicí, klasovité, dlouze válcovité, 2–7 cm dlouhé; listeny jsou kratší než kalich; kališní lístky jsou červené, bělavé nebo bílé, dlouze eliptické; koruna chybí; tyčinky jsou 4, nitky jsou často až 2krát delší než kalich; semeník je spodní, lysý nebo na bázi pýřitý. Nažky jsou podélně 4žebré, lysé.
Poznámka: Do rodu Sanguisorba náleží asi 30 druhů z celé severní polokoule. V Evropě a severní Africe jich roste asi 10, přičemž těžiště druhové rozmanitosti je v západním Středozemí; ve východní Asii je známo rovněž asi 10 druhů, několik i v Severní Americe.
Sanguisorba tenuifolia
Sanguisorba tenuifolia
Sanguisorba tenuifolia
Sanguisorba tenuifolia
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 16. 9. 2013 (fotografované rostliny pocházejí z kultury – Francie, Jardin botanique alpin du Lautaret).