Syn.: Acyntha abyssinica (N. E. Br.) Chiov., Acyntha elliptica Chiov., Convallaria racemosa Forssk., Sansevieria abyssinica N. E. Br., Sansevieria elliptica (Chiov.) Cufod., Sansevieria guineensis var. angustior Engl., Smilacina forskaliana Schult. et Schult. f.
Česká jména: tenura (Presl 1846)
Čeleď: Asparagaceae Juss. – chřestovité

Sansevieria forskaliana

Rozšíření: Roste v severovýchodní Africe v Keni, Somálsku, Džibutsku, Etiopii a Súdánu, a dále na jihozápadě Arabského poloostrova v Jemenu a Saúdské Arábii. Rod Sansevieria má celkem asi 70 druhů, které jsou rozšířeny v tropické Africe a jižní Asii.

Ekologie: Stínomilná rostlina rostoucí v podrostu křovin a lesíků, na dosti hlubokých, skeletovitých půdách. Provází území se zvýšenými srážkami. Je známa z nadmořských výšek 500–1900 m.

Sansevieria forskaliana

Popis: Bylina vytvářející kolonie, s oddenkem asi 2 cm tlustým. Listy vyrůstají po 2–3(–6) z oddenku, jsou přímé, pevné, zploštělé, protáhle kopinaté, 30–60 cm dlouhé a 4–7,5 cm široké, tmavozelené, na okraji hnědočervené, někdy se žlutavými pruhy, zakončené tuhou, ostrou hnědou špičkou, na průřezu ploché nebo žlábkovité. Květenství vyrůstá také přímo z oddenku, 50–75 cm vysoké, tvoří ho nevětvený hrozen květů; květy jsou sdružené po 4–5, rostou na článkovaných, 3–8 mm dlouhých stopkách, okvětí je trubkovité, krémově bílé, okvětní trubka je 1,5–2,5 cm dlouhá, cípy jsou na konci rozestálé, asi 1–2 cm dlouhé. Plodem je kulovitá bobule asi 1 cm v průměru.

Sansevieria forskalianaSansevieria forskaliana
Sansevieria forskaliana

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 18. 2. 2010 (Jemen, Jabal Bura, wádí Ridžáf).