Syn.: Stauropsis warocqueana Rolfe, Vandopsis warocqueana (Rolfe) Schltr.
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Sarcanthopsis warocqueana
Rozšíření: Těžiště areálu leží na Nové Guineji a přilehlých ostrovech, roste i na ostrově Moa při severním pobřeží australského Queenslandu. Izolovaný výskyt byl zaznamenán i v Mikronésii na Palau, kde roste především na ostrůvcích v souostroví Rock Islands, v oblasti zálivu Nikko Bay na ostrově Koror a na jihovýchodě ostrova Babeldaob.
Ekologie: Epifyt nebo litofyt, roste v nížinných lesích, na Nové Guineji vystupuje až do nadmořské výšky 1000 m. Na Palau roste především na skalách na ostrůvcích z korálových vápenců, obvykle těsně nad vodní hladinou. Kvete téměř po celý rok.
Sarcanthopsis warocqueana
Popis: Vytrvalá bylina s bohatě olistěnými lodyhami až 2 m dlouhými, vzpřímenými až převislými, s četnými vzdušnými kořeny; internodia jsou oddálená od sebe asi o 5 cm. Listy jsou dvouřadě uspořádané, střídavé, přisedlé, pásovité, až 35 cm dlouhé a až 6 cm široké, dužnaté, tmavozelené, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené až vykrojené. Květenství jsou dosti bohaté úžlabní hrozny nebo laty až 45 cm dlouhé; květy jsou vonné, žlutavé, s červenohnědými skvrnami; vnější i vnitřní okvětní lístky (s výjimkou pysku) jsou dosti podobné, kopisťovité, 8–9 mm dlouhé a 6–7 mm široké, pysk je trojlaločný, 8–9 mm dlouhý a asi 4 mm široký, s postranními laloky přímými, asi 7 mm dlouhými a 2,5 mm vysokými, prostřední lalok je lžicovitě prohnutý, s dužnatým středem; sloupek je voskovitý, asi 3 mm dlouhý; semeník je asi 6 mm dlouhý. Plodem je válcovitá tobolka.
Ohrožení a ochrana: Stejně jako všechny orchideje i tento druh chrání mezinárodní obchodní úmluva CITES.
Poznámka: Do rodu náleží pět druhů, které rostou především na Nové Guineji, areál rodu zabírá kromě Palau také Šalamounovy ostrovy, Novou Kaledonii, Vanuatu, Fidži a nejdále na jihovýchodě ostrovy Wallis a Futuna. Raoul Warocqué (1870–1917) byl belgický politik, diplomat a milovník orchidejí, na přelomu 19. a 20. století působil jako vyslanec v Číně, zatímco jeho otec, Arthur Warocqué (1835–1880) byl významný průmyslník, který podporoval zahradnictví.
Sarcanthopsis warocqueanaSarcanthopsis warocqueana
Sarcanthopsis warocqueana
Sarcanthopsis warocqueana
Sarcanthopsis warocqueana
Sarcanthopsis warocqueana
Fotografovala Alena Vydrová, ve dnech 25. a 27. 1. 2018 (Palau, Koror, ostrůvky v zálivu Nikko Bay a ostrov Ulebsechel).