Syn.: Batis vermiculata Hook., Fremontia vermiculata (Hook.) Torr., Sarcobatus maximilianii Nees
Čeleď: Chenopodiaceae Vent. – merlíkovité; Sarcobataceae Behnke
Sarcobatus vermiculatus
Rozšíření: Charakteristický druh sušších oblastí západu Severní Ameriky, jehož areál se táhne od jihovýchodu kanadské Alberty přes severní část americké prérie a Skalisté hory až do jižní Arizony a na sever mexického státu Sonora. Až k pacifickému pobřeží Kalifornie však již nezasahuje, na východě jeho rozšíření vyznívá v západních oblastech obou Datok.
Ekologie: Roste v semiaridních a aridních oblastech, v suchých křovinách polopouští a v pelyňkových stepích, v korytech sezónních vodních toků, na půdách alkalických nebo zasolených, objevuje se podél cest a plotů, v nadmořských výškách zhruba od 600 až do 2400 m. Kvete v jarních a letních měsících.
Sarcobatus vermiculatus
Popis: Jednodomý opadavý keř, 1–2(–5) m vysoký, trnitý, s větvemi přímými. Listy vyrůstají na mladých větvích, jsou střídavé, přisedlé, jejich čepel je čárkovitá, (0,3–)1,5–4(–5) cm dlouhá, dužnatá, poněkud zploštělá, světle zelená až žlutozelená, obvykle lysá nebo řídce chlupatá. Květy jsou jednopohlavné, samičí květy vyrůstají jednotlivě nebo po 2 v úžlabí listů, samčí květy ve válcovitých klasech 1,1–4 cm dlouhých. Plody jsou křídlaté nažky.
Využití: V suchých oblastech amerického západu je tento keř vyhledávaným zdrojem potravy pro místní zvířenu, jeho spásání ovcemi a skotem ve větším množství však může způsobit u zvířat otravu. Zdřevnatělé větve byly původními Američany používány k výrobě šípů, dřevo sloužilo též jako palivo.
Poznámka: Čeleď Sarcobataceae zahrnuje pouze tento jediný rod, v něm jsou rozlišovány jen dva druhy, oba pocházejí ze západu Severní Ameriky.
Sarcobatus vermiculatus
Sarcobatus vermiculatus
Sarcobatus vermiculatus
Sarcobatus vermiculatus
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 20. 8. 2017 (USA, Oregon, Painted Hills).