Syn.: Arthrocnemum pillansii Moss, Sarcocornia pillansii (Moss) A. J. Scott
Čeleď: Amaranthaceae – laskavcovité

Sarcocornia pillansiae

Rozšíření: Jihoafrický slanorožec, roste v jižní Namibii, v Jihoafrické republice podél celého pobřeží a zasahuje až do jižního Mozambiku.

Ekologie: Typickým stanovištěm jsou periodicky obnažovaná bahnitá pobřeží brakických vod, především v ústích řek nebo v mezidunových sníženinách. Snáší dobře přeplavování slanou vodou a následné vyschnutí stanoviště při odlivu. Vzácně se objevuje i na vnitrozemských slaniskách dále od pobřeží.

Sarcocornia pillansiae

Popis: Vytrvalá dužnatá bylina, vysoká 10–70 cm; lodyhy jsou výrazně článkované, vstřícně stromečkovitě větvené, sivozelené, často červeně nabíhající. Listy jsou zcela zakrnělé, redukované na blanitý límečkovitý útvar v uzlinách. Oboupohlavné květy vyrůstají v trojicích v zahloubených dutinkách v uzlinách na koncích lodyžních větví; okvětí je nepatrné; tyčinky jsou 1–2; ze semeníku vyrůstají 2 péřité blizny. Plodem je drobná nažka.

Poznámka: Africké druhy rodu Sarcocornia jsou si velmi podobné, je zde nyní rozeznáváno celkem 9 druhů. Fylogeneticky jsou blízké druhům australským, zatímco americké a eurasijské taxony jsou spíše blízké jednoletým „pravým“ slanorožcům z rodu Salicornia.

Sarcocornia pillansiae
Sarcocornia pillansiae
Sarcocornia pillansiae

Fotografováno dne 15. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Groot Brakrivier).