Syn.: Salicornia australis Sol. ex F. Muell., Salicornia quinqueflora Bunge ex Ung.-Sternb.
Čeleď: Amaranthaceae Juss. – laskavcovité
Sarcocornia quinqueflora
Rozšíření: Australsko-novozélandský druh, vyskytuje se na jihozápadním, jihovýchodním i východním pobřeží Austrálie, v pobřežních oblastech Tasmánie, Ostrova lorda Howa a Nové Kaledonie, taktéž v přímoří Nového Zélandu (na obou hlavních ostrovech, na Stewartově ostrově i na Chathamských ostrovech).
Ekologie: Halofyt rostoucí v přímořských oblastech, v pobřežních mokřinách i na skalnatých útesech, mnohdy na lokalitách pravidelně zaplavovaných slanou vodou. Občas proniká i na vnitrozemská slaniska.
Sarcocornia quinqueflora
Popis: Vytrvalá sukulentní rostlina, 30–50 cm vysoká, s lodyhou poléhavou a větvemi, které vyrůstají obvykle vstřícně, jsou vystoupavé až přímé, článkované. Listy jsou silně redukované, vstřícné, bázemi srostlé, zelené až načervenalé, 5–6(–15) mm dlouhé a 3–7 mm široké, jen na vrcholu volné. Květy jsou axilární, oboupohlavné, vyrůstají v horní části větví po 5–10(–15); okvětí je nepatrné; tyčinky jsou 1–2, blizny jsou péřité. Plody jsou vejcovité nažky.
Poznámka: V pobřežní oblastech Tasmánie a australského státu Victoria bývá rozlišován poddruh Sarcocornia quinqueflora subsp. tasmanica, v jižní Austrálii a na Tasmánii se vyskytuje ještě také Sarcocornia blackiana, na vnitrozemských slaniskách jihozápadní Austrálie rovněž Sarcocornia globosa.
Sarcocornia quinqueflora
Sarcocornia quinqueflora
Fotografoval Mário Duchoň, dne 10. 1. 2017 (Nový Zéland, South Island, Abel Tasman National Park).