SARCODES SANGUINEA Torr.

Syn.: Pterosporopsis sanguinea Kuntze
Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité; Monotropaceae Nutt. – hnilákovité
Sarcodes sanguinea
Rozšíření: Západ Severní Ameriky. Vyskytuje se v jihozápadním Oregonu, západní Nevadě, Kalifornii, zasahuje i na sever mexického státu Baja California. Monotypický rod.
Ekologie: Roste v jehličnatých nebo smíšených lesích, v nadmořských výškách od 1100 až do 3000 m. Kvete od pozdního jara do léta.
Sarcodes sanguinea

Sarcodes sanguinea

Popis: Vytrvalá bylina, heterotrofní, mykorhitická, nezelená, bezlodyžná. Z podzemního oddenku vyrůstá 15–50 cm vysoký hrozen květenství s výrazně červeně zbarvenými listeny, které jsou úzce kopinaté až kopinaté, 1–8 × 5–15 mm, žláznatě chlupaté. Květy jsou stopkaté, od vřetene rovnovážně odstálé až skoro nicí, 5četné, kališní lístky jsou kopinaté až vejčité, 8–15 mm dlouhé a 4–6 mm široké, koruna je zvonkovitá, 12–18 mm dlouhá, tyčinek je 10, blizna je diskovitá. Plodem je tobolka, která dosahuje průměru 10–25 mm.
Hostitel: Prostřednictvím hub parazituje na kořenech jedle Abies magnifica.
Poznámka: Příbuzných rostlin, které se dříve řadily do samostatné čeledi hnilákovitých, dnes k podčeledi Monotropoideae v čeledi vřesovcovitých, najdeme v Severní Americe více. Patří k nim například Allotropa virgata, Pterospora andromedea nebo druhy rodu Monotropa, např. Monotropa uniflora.
Sarcodes sanguinea
Sarcodes sanguinea
Fotografovali Karel Bergmann, v červenci 1983 (USA, Kalifornie, Kings Canyon National Park) a Pavlína Zahradníková, v květnu 2013 a v květnu 2014 (Kalifornie, okolí Mt. Whitney).