Česká jména: dužnověnec (Presl 1846)
Čeleď: Apocynaceae Juss. – toješťovité; Asclepiadaceae R. Br. – klejichovité
Sarcostemma daltonii
Rozšíření: Endemit Kapverdských ostrovů v Atlantském oceánu. Roste ve skupinách Barlavento (Santo Antão, São Vicente, São Nicolau a Boa Vista) i Sotavento (Santiago, Fogo a Brava). Blízce příbuzný druh Sarcostemma viminale roste na africkém kontinentu a zasahuje i na ostrovy v Indickém oceánu a na Arabský poloostrov: odlišuje se nápadně drobnějšími rozměry a zeleným stonkem.
Ekologie: Skalnaté svahy, kde často vytváří celé girlandy pokrývající skalní stupně.
Sarcostemma daltonii
Popis: Statná bezlistá sukulentní bylina. Stonky jsou většinou převislé, článkované, válcovité, mají až 2 cm v průměru a dorůstají délky 5 metrů a snad i více, jsou nápadně šedě zbarvené; listy jsou přeměněné na šupiny. Květenství vyrůstá z uzlin, tvoří je bohatý okolík stopkatých květů; květy jsou pětičetné, mají kratičký kalich a zelenobílé nebo žlutobílé, až 1 cm dlouhé korunní lístky; tyčinky srůstají s gyneceem a svými přívěsky vytvářejí tzv. pakorunku, která tvoří hranolovitý útvar v centru květu; plodolisty jsou nedokonale srostlé a po odkvětu se rozestupují na 2 měchýřky.
Sarcostemma daltonii
Sarcostemma daltoniiSarcostemma daltonii
Sarcostemma daltonii
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 2. a 8. 11. 2006 (Kapverdy, ostrov Santo Antão: Delgadin´ a Fontainhas, ostrov Fogo: São Jorge).