Syn.: Corypha rotundifolia Lam., Licuala rotundifolia (Lam.) Blume, Livistona altissima Zoll., Livistona microcarpa Becc., Livistona mindorensis Becc., Livistona robinsoniana Becc., Livistona rotundifolia (Lam.) Mart., Saribus rotundifolia (Lam.) Blume, orth. var.
Čeleď: Arecaceae Bercht. et J. Presl – arekovité

Saribus rotundifolius

Rozšíření: Roste v jihovýchodní Asii v Indonésii od Bornea přes Celebes a Moluky, na Borneu i v v malajské části, dále na více ostrovech Filipín a na Nové Guineji. Na některých ostrovech, např. na Jávě, jde zřejmě jen o jedince uniklé z kultury. Místy se v tropech pěstuje jako okrasná palma.

Ekologie: Typickým stanovištěm jsou okraje mangrove a mokřadní lesy v nivách vodních toků, občas i vlhké partie deštných lesů. Vystupuje do nadmořské výšky 300 m.

Saribus rotundifolius

Popis: Palma s jednoduchým kmenem, který dorůstá výšky až 45 m a průměru 15–25 cm a jsou na něm světle zelené až bělavé jizvy po odpadlých listech a široká, zelená až šedá hladká internodia. Listy tvoří kulovitý chochol na vrcholu kmene, bývá jich 20–50; řapík je 90–210 cm dlouhý, na horní straně plochý nebo mělce žlábkovitý, na okraji někdy s nazpět směřujícími, černými, 1–20 mm dlouhými ostny; čepel je dlanitá, téměř okrouhlá, 75–150 cm dlouhá, do 38–62 % rozdělená na 60–90 úkrojků, úkrojky jsou ve střední části asi 5 cm široké, s 6–9 páry souběžných postranních žilek, na vrcholu často rozeklané a nicí. Květenství je 90–150 cm dlouhá, 4násobně členěná lata, dílčích lat je asi 10, podepřených slámově zbarveným, až 30 cm dlouhým listenem; květy vyrůstají po 1–4, jsou oboupohlavné, 2–3 mm dlouhé, žlutavé; kališní lístky jsou široce vejčité, na hřbetě kýlnaté, tupé; korunní lístky jsou tupě špičaté; tyčinek je 6; semeník je lysý, čnělka je krátká. Plodem je kulovitá peckovice 11–25 mm v průměru, zprvu žlutá, posléze oranžovějící až červenající a za zralosti tmavofialová až černá, na povrchu téměř hladká, mezokarp je vláknitý, endokarp je tenký; semeno je kulovité, o průměru 10–13 mm.

Využití: Pupeny (palmová srdíčka) lze konzumovat jako zeleninu. Plody jsou před dozráním jedlé, sladké. Využití má i dřevo z kmenů jako materiál na výrobu žlabů na vodu i jako palivo, z listů se dělají rohože, klobouky i košíky.

Poznámka: Do rodu Saribus je v současnosti řazeno devět druhů (POWO 2020), všechny pocházejí z jihovýchodní Asie.

Saribus rotundifolius
Saribus rotundifolius
Saribus rotundifolius
Saribus rotundifolius

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 4. 2. 2020 (Filipíny, ostrov Palawan, Buenavista).