Syn.: Arundinaria palmata (Burb.) Bean, Bambusa palmata Burb., Sasa amplissima Koidz., Sasa australis Makino, Sasa austrokurilensis Koidz., Sasa basihirsuta Koidz., Sasa brachyphylla Nakai, Sasa chimakisasa Koidz., Sasa chokaiensis Makino ex Koidz., Sasa consentanea Koidz., Sasa dewaensis Koidz., Sasa effusa Koidz., Sasa epitrichoides Koidz., Sasa granditectoria Koidz., Sasa inequilateralis Koidz., Sasa koshinaiana Koidz., Sasa latitectoria Koidz., Sasa linearifolia Koidz., Sasa lingulata Koidz., Sasa macrophylla Koidz., Sasa maruyamana Koidz., Sasa muratana Koidz., Sasa nakasiretokensis Koidz., Sasa niijimai Tatew. ex Nakai, Sasa ontakensis (Franch. et Sav.) Koidz., Sasa paludosa Koidz., Sasa pseudobrachyphylla Nakai, Sasa sattosasa Koidz., Sasa senanensis var. nebulosa (Makino) Rehder, Sasa shikotanensis Nakai, Sasa shimabarensis Koidz., Sasa smectica Koidz., Sasa soyensis Nakai, Sasa stereophylla Koidz., Sasa suprapilosa Koidz., Sasa tectoria Makino ex Koidz., Sasa yagiana Koidz., Sasa yoshikawana Koidz.
Česká jména: sasa, polobambus (Mareček 2001)
Čeleď: Poaceae Barnhart – lipnicovité
Sasa palmata
Rozšíření: Východoasijský druh, vyskytuje se v Japonsku (na ostrovech Hokkaidó, Honšú, Šikoku i Kjúšú), na korejském ostrově Čedžu, na ruském jižním Sachalinu a v jižní části Kurilských ostrovů. Jedná se o druh morfologicky variabilní, v minulosti byla popsána celá řada jeho forem i variet. Bývá vysazován jako okrasná rostlina i v dalších oblastech světa, může také zplaňovat (např. Velká Británie).
Ekologie: Roste jako podrost v lesích, na stanovištích vlhkých a přistíněných.
Popis: Vytrvalá bambusovitá tráva vytvářející prostřednictvím dlouhých výběžků souvislé porosty. Stébla jsou vystoupavá až přímá, 150–200 cm dlouhá, lysá, dosahují v průměru 7–8 mm. Listy jsou podlouhle vejčité, 20–30 cm dlouhé a 7–10 cm široké, po obou stranách lysé nebo někdy na líci řídce chlupaté. Květenství je latnaté, klásky jsou 2,5–4 cm dlouhé, se 2 plevami a 5–10 květy. Plevy jsou malé, kopinaté, nanejvýše 3 mm dlouhé, pluchy jsou vejčité, zašpičatělé, asi 7 mm dlouhé.
Poznámka: K rodu Sasa je v současnosti započítáváno na 60 druhů, všechny pocházejí z východní Asie, najdeme je v Japonsku, Číně, Koreji a na ruském Dálném východě.
Sasa palmata
Sasa palmataSasa palmata
Sasa palmata
Fotografováno dne 25. 6. 2017 (Německo, Drážďany, botanická zahrada).