Syn.: Riedelia clonantha (Klotzsch) Kuntze, Riedelia warszewiczii (Klotzsch) Kuntze, Satyria clonantha Klotzsch, Satyria ovata A. C. Sm.
Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité; Vacciniaceae S. F. Gray – brusnicovité
Satyria warszewiczii
Rozšíření: Roste ve Střední Americe od jižní části Mexika po Panamu. Do rodu je řazeno asi 25 druhů, které se vyskytují ve Střední Americe od jižního Mexika až po Panamu a v Jižní Americe na jih po Bolívii a na východ do Francouzské Guyany.
Ekologie: Stanovištěm jsou mlžné lesy, lokality leží v nadmořských výškách (100–)300–2500 m. Často roste jako epifyt, ale může růst i jako terestrická rostlina; někdy má charakter opíravé liány. Květy opylují kolibříci, např. druh Lampornis calolaema.
Satyria warszewiczii
Popis: Keř, větve jsou prodloužené, 1–2,5(–4) m dlouhé, oblé, šedavé až červenohnědé, lysé. Listy jsou střídavé; řapík je pevný, (0,5–)0,8–2,2 cm dlouhý; čepel je podlouhlá, vejčitá až kopinatá, (6–)10–25(–29) cm dlouhá a (2–)4–10(–14) cm široká, na bázi klínovitá nebo zaokrouhlená, celokrajná, na vrcholu špičatá nebo zašpičatělá, lysá nebo s kratičkými žlázkami, žilnatina je málo zřetelná, s 3(–5) žilkami. Květenství vyrůstá z bezlistých uzlin na starších větvích, tvoří jej 3–10(–30) pětičetných květů; květní stopky jsou 0,8–2(–2,5) cm dlouhé, často na konci ztloustlé; kalich je srostlý, 6–7,5 mm dlouhý, s kratičkými, někdy rozestálými cípy, někdy jsou cípy nezřetelné; koruna je masitá, válcovitá, (1,5–)1,7–3,5 cm dlouhá, často na bázi ztloustlá, před koncem poněkud zaškrcená, zpravidla lysá, většinou do 3/4 sytě červená a na konci bílá, cípy jsou 1–2 mm dlouhé; z počtu 10 nevyčnívajících tyčinek se pravidelně střídají delší a kratší; semeník je spodní, čnělka poněkud vyčnívá z koruny. Plodem je kulovitá, černomodrá, často ojíněná bobule 7–8 mm v průměru.
Satyria warszewiczii
Satyria warszewiczii
Satyria warszewiczii
Fotografovali Alena Vydrová, dne 22. 2. 2009 (Kostarika, Santa Elena), a Jindřiška Vančurová, dne 17. 2. 2014 (Kostarika, Volcán Barva).