Syn.: Satyrium papillosum Lindl., Satyrium pustulatum Lindl.
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Satyrium erectum
Rozšíření: Vyskytuje se pouze v Jihoafrické republice; jádro areálu leží v provincii Western Cape, ale mírně přesahuje i do provincií Northern i Eastern Cape.
Ekologie: Roste v suchých trávnících a křovinách ve formaci fynbos, nejčastěji na písčitých nebo jílovitých půdách v oblasti s převažujícími srážkami v zimmím období a srážkovým propadem v létě; roste v nadmořských výškách 250–1500 m. Kvete na jaře.
Satyrium erectum
Popis: Vytrvalá statná bylina s podzemní hlízou, vysoká 10–60 cm. Plně vyvinuté eliptické až vejčité listy jsou 2–4, přitisklé k půdnímu povrchu, lodyžní listy jsou menší, pochvovité. Květenství je bohatý hustý hrozen 10–37 květů; listeny jsou vejčité, zelené, směřující dolů; květy jsou vonné, světle nebo sytě růžové, v ústí bělavé a s růžovými skvrnkami, pysk je rozeklaný do 5 čárkovitých cípů, ostruha je 5–11 mm dlouhá, kratší než semeník. Plody jsou tobolky.
Ohrožení a ochrana: Spíše běžnější druh, Červený seznam Jihoafrické republiky (2009) jej klasifikuje do skupiny taxonů vyžadujících pozornost (LC – least concern). Chráněn mezinárodní obchodní úmluvou CITES.
Satyrium erectum
Satyrium erectumSatyrium erectum
Satyrium erectumSatyrium erectum
Satyrium erectum
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 21. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Inverdoon a Prince Albert Hamlet).