Syn.: Leitgebia imthurniana Oliv., Roraimanthus imthurnianus (Oliv.) Gleason, Sauvagesia imthurniana subsp. chimantensis Maguire, Steyerm. et Wurdack
Čeleď: Ochnaceae DC. – ochnovité
Sauvagesia imthurniana
Rozšíření: Druh jihoamerické Guyanské vysočiny, vyskytuje se na pomezí jihovýchodní Venezuely a Guyany, snad zasahuje i do nejsevernější části Brazílie.
Ekologie: Roste ve vrcholových partiích tepui, na vlhkých skalách, společně například s druhy Nietneria corymbosa, Orectanthe sceptrum, Stegolepis guianensis aj., v nadmořských výškách od 1850 až do 2800 m.
Sauvagesia imthurniana
Popis: Nízký keřík, 20–50(–100) cm vysoký, s větvemi přímými. Listy jsou většinou nahloučené v horní části větví, jsou přisedlé, vejčité až obvejčité, sotva 8 mm dlouhé, na okraji vroubkované až pilovité, dužnaté. Květy jsou stopkaté, 5četné, vyrůstají z úžlabí listů jednotlivě; kališní lístky jsou úzce kopinaté až čárkovité, 5–7 mm dlouhé, načervenalé; korunní lístky jsou vejčité, narůžovělé, delší než lístky kališní.
Poznámka: Rod Sauvagesia zahrnuje na 40 druhů, které se vyskytují především na severu Jižní Ameriky, avšak druh Sauvagesia erecta se objevuje i ve Střední Americe, ba dokonce také v tropické Africe. François Boissier de Sauvages de Lacroix (1706–67), jehož připomíná rodové jméno této rostliny, byl francouzským botanikem a lékařem.
Sauvagesia imthurniana
Sauvagesia imthurniana
Sauvagesia imthurniana
Sauvagesia imthurniana
Sauvagesia imthurniana
Sauvagesia imthurniana
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 25. 1. 2016 (Venezuela, Roraima).