Syn.: Saxifraga bulbifera auct. non L., Saxifraga rivularis auct. non L., Saxifraga sibirica auct. non L., Saxifraga carpathica Rchb.
Česká jména: lomikámen karpatský (Dostál 1950, Dostál 1989)
Slovenská jména: lomikam tatranský (Reuss 1853), lomikameň karpatský (Dostál 1950, Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Saxifragaceae Juss. – lomikamenovité
Saxifraga carpatica
Rozšíření: Hory střední a jihovýchodní Evropy – Západní, Východní i Jižní Karpaty, jihozápad Bulharska (pohoří Rila a Pirin), Srbsko, je uváděn i z Východních Alp. U nás se nevyskytuje, nejbližší lokality se nacházejí na Slovensku v Tatrách.
Ekologie: Roste v subalpínském až subniválním stupni, nejčastěji na žule, vzácněji na vápenci. Vyhledává vlhké štěrbiny skal, sutě, vzácně i mechová prameniště a břehy potoků. Kvete od června do září.
Popis: Vytrvalá trsnatá bylina, vysoká 6–20 cm. Lodyha je přímá, olistěná. Přízemní listy má dlouze řapíkaté, řapíky chlupaté. Čepele jsou okrouhle ledvinovité, mají 15–20 mm v průměru, dlanitě 5–7dílné. Díly jsou trojúhelníkově vejčité až okrouhlé, tupé a lysé. Lodyžní listy jsou krátce řapíkaté a díly jsou špičaté. Květenstvím je vrcholík nesoucí 1–6 květů. Korunní plátky jsou 5–7 mm dlouhé a 2–3 mm široké, bílé, růžově žilkované, lysé a 2krát delší než kalich. Plodem je vejčitá tobolka.
Ohrožení a ochrana: Na Slovensku je tento druh hodnocen jako méně dotčený (LC) a je zde také chráněn zákonem.
Saxifraga carpaticaSaxifraga carpatica
Saxifraga carpatica
Saxifraga carpatica
Fotografováno dne 29. 6. 2008 (Slovensko, Vysoké Tatry, Velická dolina, Kvetnica).