Syn.: Saxifraga media Tausch, nom. illeg., Saxifraga steinmannii Tausch
Čeleď: Saxifragaceae Juss. – lomikamenovité
Saxifraga rosacea subsp. steinmannii
Rozšíření: Endemit České republiky, poddruh jinak v Evropě šířeji se vyskytujícího druhu. Objevuje se u nás ve dvou oblastech – v severních Čechách v údolí Labe na jih od Ústí nad Labem a v údolí Jizery u Semil.
Ekologie: Roste ve skalních stěnách obrácených především k severu, na bazických horninách. Kvete od dubna do května.
Saxifraga rosacea subsp. steinmannii
Popis: Vytrvalá trsnatá bylina s větveným plazivým, 1–2 mm silným oddenkem, žlaznatě chlupatá. Lodyha je přímá nebo vystoupavá, 10–20 cm vysoká, nevětvená, řídce olistěná, stopkatě žlaznatá, vyrůstající ze středu listové růžice; sterilní postranní výběžky jsou krátké, plazivé, dlouze chlupaté a žlaznaté, se shloučenými listy. Přízemní i lodyžní listy jsou přisedlé, mírně dužnaté, přízemní listy a listy sterilních výběžků jsou na ploše i na krajích huňaté, v obrysu kopisťovité, s horní rozšířenou částí dělenou do 3–5 úkrojků, 2–3(–4)krát delších než širokých, obvykle vybíhajících v krátkou chrupavčitou osinku; lodyžní listy postupně přecházejí v listeny. Květenstvím je vrcholičnatá lata, nejčastěji 2–5květá, vzácně jsou květy jednotlivé. Kalich je srostlý asi do třetiny až poloviny, korunní lístky jsou eliptické až okrouhle eliptické, 5–7(–8) mm dlouhé, bílé. Plodem je kulovitá tobolka se vzpřímenými stylodii a vzpřímenými kališními cípy. Semena jsou drobná, černohnědá.
Záměny: Podobné jsou další poddruhy lomikamenu trsnatého, u nás roste ještě lomikámen trsnatý křehký (S. rosacea subsp. sponhemica), který obvykle není tak hustě trsnatý, již z dálky působí zelenějším dojmem, zblízka pak vypadají listy jako by lysé, úkrojky jsou útlé a štíhlé, zatímco tento poddruh má úkrojky tlustší, odulé a listy zřetelně chlupaté.
Ohrožení a ochrana: Patří ke kriticky ohroženým druhům květeny ČR (C1r).
Saxifraga rosacea subsp. steinmannii
Saxifraga rosacea subsp. steinmannii
Saxifraga rosacea subsp. steinmannii
Saxifraga rosacea subsp. steinmannii
Fotografováno dne 1. 5. 2014 (NPP Vrkoč).