Syn.: Geum rotundifolium (L.) Moench, Miscopetalum rotundifolium (L.) Haw.
Česká jména: lomikamen okrouhlolistý (Sloboda 1852), lomikámen okrouhlolistý (Opiz 1852, Dostál 1950, Dostál 1989, Mareček 2001)
Slovenská jména: lomikam okrouhlolistý (Reuss 1853), lomikameň okrúhlolistý (Dostál 1950, Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Saxifragaceae Juss. – lomikamenovité
Saxifraga rotundifolia
Rozšíření: Horské lesy jižní a střední Evropy, Malé Asie a Kavkazu. U nás byl druh nalezen jen zplanělý u Humpolce. Centrum rozšíření na Slovensku je v Kriváňské Malé Fatře, dále Kubínska hoľa, Veľká Fatra (severní část), na Choči a v západní části Nízkých Tater (oblast Salatína).
Ekologie: Roste v horských lesích, vzácně vystupuje až do alpínského stupně (v Alpách až do výšky 2200 m n. m.). Kvete od června do září.
Popis: Vytrvalá bylina, 30–50 cm vysoká, lodyha přímá, chudě větvená, olistěná, listy přízemní růžice řapíkaté, ledvinité až okrouhlé, vroubkované až zubaté, oboustranně chlupaté, lodyžní listy krátce řapíkaté až přisedlé, 3–7laločné. Květy v řídké latě, korunní lístky bílé, červeně tečkované. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Na Slovensku je lomikámen okrouhlolistý z hlediska ohrožení zařazen k méně dotčeným druhům (LC), zákonem je chráněn v Itálii, Švýcarsku a Německu.
Saxifraga rotundifoliaSaxifraga rotundifolia
Saxifraga rotundifolia
Fotografováno dne 21. 6. 2006 (Itálie, Přímořské Alpy, Terme di Valdieri).