Syn.: Hydatica stellaris (L.) Gray, Micranthes stellaris (L.) Galasso, Banfi et Soldano, Robertsonia stellaris (L.) Link, Spatularia stellaris (L.) Haw.
Česká jména: lomikamen hvězditý (Sloboda 1852), lomikámen hvězdovitý (Dostál 1950)
Slovenská jména: lomikam hvězdatý (Reuss 1853), lomikameň hviezdovitý (Dostál 1950)
Čeleď: Saxifragaceae Juss. – lomikamenovité
Saxifraga stellaris
Rozšíření: Arkticko-alpinský druh, jeho areál se rozkládá od severovýchodního pobřeží Kanady přes jižní Grónsko, Island, sever Britských ostrovů až po severní Skandinávii. V jižněji položených oblastech Evropy se vyskytuje jen v horách – Pyreneje, Massif Central, Alpy, severní Apeniny, Korsika, Dinaridy, Jižní Karpaty. V rámci areálu se rozlišují tři poddruhy – na severu S. s. subsp. stellaris, na jihu v horách S. s. subsp. alpigena a S. s. subsp. prolifera (endemit Gurktalerských Alp). Na Dálném východě a na severu pacifického pobřeží Severní Ameriky se vyskytují další příbuzné druhy. U nás neroste. Dříve byl uváděn z Tater, tyto údaje se však ukázaly jako mylné.
Ekologie: V Alpách roste na horských prameništích, březích potoků, sněhových výležiskách, vlhkých skalách a sutích, v pásmu od hor až do alpínského stupně, až do výšky okolo 3100 m n. m. Kvete od května do srpna.
Saxifraga stellaris
Popis: Vytrvalá bylina, 5–20(–30) cm vysoká. Listy vyrůstají v přízemní růžici, jsou 1–5 cm dlouhé, vejčité až kopisťovité, na vrcholu zubaté, chlupaté. Lodyha je vystoupavá až přímá, květenstvím je malá lata, květy dosahují 8–12 mm v průměru, korunní lístky jsou bílé se žlutými skvrnkami. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: V Itálii, Německu a Rakousku patří k zákonem chráněným druhům.
Saxifraga stellaris
Saxifraga stellarisSaxifraga stellaris
Saxifraga stellarisSaxifraga stellaris
Fotografovali Jindřich Houska, dne 4. 8. 2005 (Norsko, Lofoty), a Roman Businský, v červenci 1986 (Rumunsko, pohoří Rodnei, masiv Ineu).