Syn.: Adenogyna sarmentosa (L. f.) Raf., Aphomonix hederacea Raf., Diptera cuscutiformis (Lodd.) Heynh., Diptera sarmentosa (L. f.) Borkh., Diptera sarmentosa (L. f.) Losinsk., Ligularia sarmentosa (L. f.) Duval, Robertsonia sarmentosa (L. f.) Link, Rupifraga cuscutiformis (Lodd.) Raf., Rupifraga sarmentosa (L. f.) Raf., Saxifraga chaffanjonii H. Lév., Saxifraga chinensis Lour., Saxifraga cuscutiformis Lodd., Saxifraga dumetorum Balf. f., Saxifraga iochanensis H. Lév., Saxifraga ligulata Murray, Saxifraga sarmentosa L. f., Saxifraga veitchiana Balf. f., Sekika sarmentosa (L.f.) Moench
Česká jména: lomikamen odrostečnatý (Presl 1846), lomikámen výběžkatý (Mareček 2001)
Čeleď: Saxifragaceae Juss. – lomikamenovité

Saxifraga stolonifera

Rozšíření: Východoasijský druh, vyskytuje se v jihovýchodní Číně (od provincií Jün-nan a S’-čchuan na západě až po Če-ťiang na východě), na Tchaj-wanu, na jihu Korejského poloostrova a v Japonsku (Honšú, Šikoku, Kjúšú). Pěstuje se jako okrasná rostlina v mnoha oblastech světa, místy může i zplaňovat.

Ekologie: Roste v lesích a křovinách, ve vlhkých štěrbinách přistíněných skal, v nadmořských výškách zhruba od 400 až do 4500 m. Kvete od května do července.

Popis: Vytrvalá bylina s krátkým oddenkem a četnými výběžky, 8–45 cm vysoká. Lodyha je přímá, žláznatě chlupatá. Přízemní listy mají řapíky 15–21 cm dlouhé, žláznatě chlupaté, listová čepel je ledvinitá až skoro okrouhlá, 1,5–7,5 cm dlouhá a 2–12 cm široká, na bázi zaokrouhlená až mělce srdčitá, po okraji nepravidelně zubatá až mělce laločnatá, na vrcholu tupá nebo špičatá, na líci variegátně skvrnitá, na rubu červeně naběhlá, žláznatě chlupatá; lodyžní listy a listeny jsou 1–4, kopinaté, zhruba 6 mm dlouhé. Květenství je terminální, latnaté; kališní lístky jsou vejčité, 1,5–3,5 mm dlouhé, žláznatě chlupaté, korunních lístků je 5, jsou bílé, horní i červeně skvrnité, 2 dolní větší jsou podlouhle kopinaté, 6–15 mm dlouhé a 2–4 mm široké, krátce nehetnaté, na vrcholu špičaté, 3 horní menší korunní lístky jsou vejčité, 2–4,4 mm dlouhé a 1,3–2 mm široké. Plodem je tobolka.

Využití: Pěstuje se i ve střední Evropě jako pokojová rostlina, které je v zimním období vhodné zajistit spíše chladnější přezimování. Občas se vysazuje i na přistíněných místech v zahradách, kde je ji dobré naopak chránit před většími mrazy – její pěstování spíše „v kruhulích“ doporučoval už J. S. Presl.

Saxifraga stoloniferaSaxifraga stolonifera
Saxifraga stolonifera
Saxifraga stolonifera
Saxifraga stolonifera

Fotografovali Mário Duchoň, dne 26. 5. 2017 (Bosna a Hercegovina, Banja Luka, okolí teplých pramenů Srpske Toplice), a Ladislav Hoskovec, dne 15. 5. 2019 (Dánsko, Kodaň, Statens Naturhistoriske Museum, Botanisk Have).