Syn.: Asterocephalus atropurpureus (L.) Spreng., Asterocephalus maritimus (L.) Spreng., Cyrtostemma atropurpurea (L.) Spach, Cyrtostemma maritimum (L.) Fourr., Scabiosa maritima L., Sclerostemma atropurpureum (L.) Schott, Sixalix atropurpurea (L.) Greuter et Burdet, Spongostemma atropurpureum (L.) Tiegh., Spongostemma maritimum (L.) Tiegh., Succisa atropurpurea (L.) Moench
Česká jména: hlaváč černonachový (Slavík et al. 1997)
Čeleď: Caprifoliaceae Juss. – zimolezovité
Scabiosa atropurpurea
Rozšíření: Mediteránní druh, vyskytuje se v oblasti od Portugalska, Španělska a Maroka přes Itálii a severní Alžírsko až po Řecko a západní Turecko. Jedná se druh morfologicky velmi variabilní, bylo popsáno několik infraspecifických taxonů. Byl zavlečen i do dalších oblastí světa, objevuje se v Makaronésii, Austrálii, na Novém Zélandu, v Severní i Jižní Americe.
Ekologie: Roste na stanovištích suchých, nezřídka člověkem ovlivněných, na pastvinách, při okrajích polí a cest, na úhorech a skládkách, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2500 m. Kvete od dubna do srpna, někdy i déle.
Scabiosa atropurpurea
Popis: Jednoletá, dvouletá, někdy dokonce i vytrvalá bylina s lodyhou přímou, 20–60(–100) cm dlouhou, jednoduchou nebo větvenou, skoro lysou nebo jemně chlupatou. Dolní listy jsou řapíkaté, podlouhle kopisťovité, až 20 cm dlouhé a 7,5 cm široké, celokrajné nebo lyrovité, koncový úkrojek je výrazně větší než úkrojky postranní; střední a horní listy jsou 1–2krát peřenosečné, s úkrojky celokrajnými nebo zubatými. Květy vyrůstají v koncových strboulech, které dosahují 2–3(–4,5) cm v průměru; listeny jsou úzce kopinaté, stejně dlouhé nebo kratší než květy; koruny jsou 5četné, paprskující, u okrajových květů 12–18 mm dlouhé, střední květy jsou menší, bělavé, nafialovělé až temně nachové. Plodem je nažka s blanitým lemem.
Využití: Okrasná rostlina, často pěstovaná i v zahradách mírného pásma jako letnička. V kultuře se objevuje v několika kultivarech, květy pěstovaných rostlin bývají nezřídka i růžové, šarlatové či až velmi temně nachové.
Scabiosa atropurpurea
Scabiosa atropurpurea
Scabiosa atropurpurea
Fotografovala Věra Svobodová, dne 28. 5. 2018 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Tenerife, Anaga).