Čeleď: Caprifoliaceae Juss. – zimolezovité

Scabiosa drakensbergensis

Rozšíření: Druh jihovýchodní Afriky, vyskytuje se v jižní části afrického Velkého srázu (Great Escarpment), někdy bývá uváděn jen z pomezí jihoafrických provincií KwaZulu-Natal a Free State, tedy jako endemit Dračích hor, jindy je však jeho výskyt situován i do severněji položených oblastí v provincii Mpumalanga, kde se údajně objevuje též v okolí Sabie a Blyde River Canyonu, v literatuře lze postřehnout dokonce i údaje ze Zimbabwe.

Ekologie: Roste na skalnatých svazích, v lemech křovinaté vegetace, v nadmořských výškách od 1500 do 2000 m. Kvete od října do dubna.

Scabiosa drakensbergensis

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, 75–150(–180) cm dlouhou, větvenou, dole dutou, chlupatou. Listy jsou vstřícné, přisedlé, spodní lyrovité až peřenosečné, terminální úkrojek je vejčitý, až 8 cm dlouhý a asi 4,5 cm široký, postranní úkrojky jsou menší, obkopinaté až vejčité, vroubkované nebo zubaté; horní listy jsou celkově menší. Květy vyrůstají ve strboulech na stopkách 25–30 cm dlouhých, strboul dosahuje průměru 20–30 mm; listeny jsou čárkovité, 7–10 mm dlouhé, chlupaté, přesahují okrajové květy; koruna je 5četná, paprskující, zhruba 7 mm dlouhá, bílá. Plodem je nažka, až 2 mm dlouhá.

Scabiosa drakensbergensis
Scabiosa drakensbergensis
Scabiosa drakensbergensis

Fotografovala Věra Svobodová, dne 11. 4. 2012 (Jihoafrická republika, Drakensberg, KwaZulu-Natal, Giant’s Castle Game Reserve, okolí masivu Monk’s Cowl).