Syn.: Asterocephalus graminifolius Spreng., Asterocephalus sericeus Jord. et Fourr., Asterocephalus virescens Jord. et Fourr., Lomelosia graminifolia (L.) Greuter et Burdett, Succisa graminifolia Moench
Čeleď: Caprifoliaceae Juss. – zimolezovité; Dipsacaceae Juss. – štětkovité
Scabiosa graminifolia
Rozšíření: Roste v horách jižní Evropy – od Španělska přes Francii, kde roste jen v Alpách, ve Švýcarsku jen na jihu v kantonu Tessin, zato v Itálii roste v Alpách, v Apeninách zasahuje až do střední části poloostrova. Dále roste ve státech bývalé Jugoslávie, v Albánii a Řecku.
Ekologie: Stanovištěm jsou otevřené zazemněné sutě a skalky, téměř výhradně na vápencovém podkladu. Lokality leží v nadmořských výškách 100–1700(–2200) m.
Popis: Vytrvalý polokeř, dorůstá výšky 20–30 cm; větvičky jsou vystoupavé. Listy jsou celistvé, čárkovité, žlábkovité, 5–8 cm dlouhé a 3–5 mm široké, přímé, s jedinou žilkou, hustě přitiskle stříbřitě chlupaté. Květenství je jediný koncový strboul na bezlistém stvolu, asi 4 cm v průměru; koruna je růžová, u okrajových květů paprskující a až 1,5 cm dlouhá; tyčinky jsou 4, semeník je spodní. Nažky jsou chlupaté, 3–4 mm dlouhé, s 2–3,5 mm dlouhým límečkem na vrcholu, kališní štětinky jsou žlutavé, 3–5 mm dlouhé.
Záměny: Snadno poznatelný druh hlaváče s uzoučkými, celokrajnými, žlábkovitými listy.
Scabiosa graminifolia
Scabiosa graminifolia
Scabiosa graminifolia
Fotografováno dne 16. 9. 2013 (fotografované rostliny pocházejí z kultury – Francie, Jardin botanique alpin du Lautaret).