Syn.: Amaryllis multiflora (Martyn) Tratt., Haemanthus coccineus Forssk., Haemanthus multiflorus Martyn
Čeleď: Amaryllidaceae Jaume St.-Hill – amarylkovité
Scadoxus multiflorus
Rozšíření: Druh je rozšířen v subsaharské Africe od Senegalu po Súdán a k jihu až do Jihoafrické republiky. Z Afriky nepatrně přesahuje na jihozápad Arabského poloostrova, kde roste v Jemenu a Saúdské Arábii. Je dosti proměnlivý, v areálu je rozlišováno několik poddruhů.
Ekologie: Roste na okrajích lesů, v křovinách, na okrajích vyskládaných kamenic, v Africe převážně v prostředí savany, na Arabském poloostrově hlavně v horách, v nadmořských výškách 1300–2900 m. Kvete v suché periodě roku, listy se vyvíjejí teprve po odkvětu.
Scadoxus multiflorus
Popis: Cibulovitá bylina, 10–30 cm vysoká. Na silném postranním stonku se na vrcholu objevuje nápadné kulovité mnohokvěté květenství podepřené blanitým listenem. Květy jsou šestičetné, poměrně drobné, pastelově oranžové, s dlouhou okvětní trubkou a velmi úzce trojúhelníkovitými cípy; tyčinek je 6, mají dlouhé oranžové nitky a žluté prašníky; gyneceum srůstá ze 3 plodolistů a tvoří spodní semeník. Plodem je bobule. Listy vyrůstají po 3–5 na krátkém stonku, jsou dužnaté, oválné, 10–20 cm dlouhé, tmavozelené, na bázi s červenými skvrnkami.
Využití: Velmi ozdobná rostlina, pěstovaná pro ozdobu a často nabízená zahradnickými podniky. V kultuře byla vyšlechtěna řada kultivarů lišících se barvou květů.
Scadoxus multiflorus
Scadoxus multiflorus
Scadoxus multiflorus
Fotografovali Vít Grulich a Alena Vydrová, dne 18. 2. 2010 (Jemen, Jabal Bura: wádí Rigáf) a Věra Svobodová, dne 14. 4. 2010 (Jemen, Jabal Haráz: Khahil).