Syn.: Lobelia gaudichaudii (Hook. et Arn.) Kuntze, Scaevola gaudichaudii var. pilosa Krause, Scaevola menziesiana Cham., Scaevola menziesiana var. glabra Cham., Scaevola montana Gaudich., Scaevola swezeyana Rock, Temminckia gaudichaudii (Hook. et Arn.) de Vriese, Temminckia menziesiana (Cham.) de Vriese
Česká jména: moral (Presl 1846, Mareček 2001)
Čeleď: Goodeniaceae R. Br.
Scaevola gaudichaudii
Rozšíření: Endemit Havajských ostrovů, vyskytuje se na všech šesti největších ostrovech (Kauai, Oahu, Molokai, Maui, Lanai a Hawaii).
Ekologie: Druh suchých lesů a křovin, roste v nadmořských výškách 75–800 m.
Scaevola gaudichaudii
Popis: Rozkladitý keř, dorůstající výšky 50–150 cm a šířky až 250 cm. Celá rostlina je pokrytá krátkými řídkými chloupky. Listy jsou střídavé, nahloučené na konci větviček, krátce řapíkaté, kopinaté, 2,5–5 cm dlouhé, slabě sukulentní, na vrcholu zašpičatělé, na okraji obvykle s řídkými zuby. Květy vyrůstají v paždí listů, mají rozštěpenou trubku rozšiřující se do pěti korunních cípů rozložených do polokruhu. Korunní cípy jsou čárkovité, prohnuté, tmavě žluté, s nahnědlými podélnými pruhy, vzácně narůžovělé. Čnělka je silná, nad květem mírně obloukovitě zahnutá, se širokou bliznou. Plodem je purpurová až černá peckovička.
Využití: Pěstuje se jako dekorativní půdopokryvná dřevina, vysazuje se do živých plotů nebo kontejnerů. Preferuje suché podmínky, ale snáší i vyšší vlhkost. Havajci z plodů získávali purpurové barvivo.
Poznámka: Druhové jméno je poctou francouzskému botanikovi C. Gaudichaud-Beaupré (1789–1854), který jako první popisoval havajskou flóru.
Scaevola gaudichaudii
Scaevola gaudichaudii
Scaevola gaudichaudii
Scaevola gaudichaudii
Fotografováno dne 11. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy, Kauai, Waimea Canyon).