Syn.: Lobelia micrantha Kuntze, Scaevola merrillii Elmer, Scaevola pedunculata Merr., Temminckia micrantha (C. Presl) de Vriese
Česká jména: moral (Presl 1846, Mareček 2001)
Čeleď: Goodeniaceae R. Br.

Scaevola micrantha

Rozšíření: Nevelký areál leží v jihovýchodní Asii na Borneu, indonéských ostrovech Talaud severovýchodně od Celebesu a na Filipínách, kde je znám z ostrovů Palawan, Luzon, Sibuyan a Mindanao.

Ekologie: Stanovištěm jsou světliny na křovinatých nebo zalesněných svazích v nadmořských výškách 300–2500 m.

Scaevola micrantha

Popis: Stálezelený keř, dorůstá výšky kolem 2 m; borka je tmavošedá až zelenošedá, hladká nebo jemně šupinatá; letorosty jsou oblé, lysé nebo plstnaté. Listy jsou nahloučené na koncích větviček, střídavé, kratičce řapíkaté, úzce obkopinaté až vejčité nebo eliptické, 3,5–20 cm dlouhé a 1,5–8 cm široké, lesklé, lysé nebo na rubu krátce chlupaté, s 6–11 páry žilek, na bázi klínovité, celokrajné nebo s drobnými zoubky, na vrcholu špičaté až zaokrouhleném, často s drobným hrotem; v paždí listů vyrůstají chomáčky hedvábitých chloupků. Květenství je úžlabní, vrcholičnaté, obvykle řídké, 2,5–10 cm dlouhé, s čárkovitými listeny; souměrné květy jsou až 1 cm dlouhé; kalich je trubkovitý, s přímými, asi 1 mm dlouhými trojúhelníkovitými cípy; koruna má krátkou zelenavou, uvnitř hustě pýřitou trubku a 5 bílých nebo nafialovělých, obvykle celokrajných, 4–5 mm dlouhých cípů; tyčinek je 5; semeník je spodní, čnělky jsou 5–7 mm dlouhé. Plody jsou elipsoidní až obvejcovité peckovice 5–6 mm dlouhé a 2–3 mm široké, za zralosti černé.

Poznámka: Do rodu Scaevola se řadí 116 druhů (POWO 2020), jsou rozšířeny po celých tropech, většina druhů je ovšem soustředěna do Austrálie, kde rovněž roste většina zástupců celé čeledi Goodeniaceae.

Scaevola micrantha
Scaevola micrantha
Scaevola micrantha

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 6. 2. 2020 (Filipíny, ostrov Palawan, Sabang, Mt. Bloomfield).