Syn.: Lobelia plumieri L., Scaevola ivaefolia L’Herit. ex Sweet, Scaevola lobelia L., nom. illeg., Scaevola macraei de Vriese, Scaevola senegalensis C. Presl, Scaevola sieberi de Vriese, Scaevola thunbergii Eckl. et Zeyh., Scaevola uvifera Stocks
Česká jména: moral (Presl 1846, Mareček 2001)
Čeleď: Goodeniaceae R. Br.
Scaevola plumieri
Rozšíření: Druh tropického pásma obou pobřežních oblastí Atlantiku (vyskytuje se tedy v americkém Karibiku i na brazilském atlantickém pobřeží, stejně tak v západní tropické Africe od Senegalu po Gabon), ale také tropického pásma amerického pobřeží Pacifiku (od jihu Mexika po Ekvádor) i západního pobřeží Indického oceánu (od Somálska po jihoafrické Kapsko, včetně břehů Madagaskaru a Maskarén).
Ekologie: Roste na pobřežních písčinách, dunách, na stanovištích ovlivněných slaným mořským sprejem.
Scaevola plumieri
Popis: Menší a poměrně pomalu rostoucí keř, 30–100 cm vysoký, s větvemi vystoupavými až přímými. Listy jsou nahloučené na konci větví, střídavé, jen krátce řapíkaté nebo skoro přisedlé, obvejčité, 4–8 cm dlouhé a 2–4 cm široké, na bázi klínovité, na vrcholu zaokrouhlené až vykrojené, dužnaté, lysé. Květy jsou úžlabní, asi 2 cm dlouhé, bílé až narůžovělé; kalich je drobný, nevýrazně zubatý; vějířovitě rozložených korunních lístků je 5, vně jsou lysé, uvnitř chlupaté; tyčinek je 5. Plodem je kulovitá peckovice dosahující v průměru 1–1,3 cm, ve zralosti je temně purpurová až černá.
Ohrožení a ochrana: Na Floridě je Scaevola plumieri zařazena k ohroženým druhům.
Poznámka: Pantropický rod Scaevola zahrnuje přibližně 96 druhů s centrem druhové diverzity v Austrálii, kde se vyskytuje asi 70 druhů.
Scaevola plumieri
Scaevola plumieri
Scaevola plumieri
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 9. 10. 2016 (Madagaskar, Toliara, ostrůvek Nosy Ve).