Syn.: Rhus schinoides Willd. ex Schult., Rhus trijuga Poir., Sarcotheca bahiensis Turcz., Schinus antiarthriticus Mart. ex Marchand, Schinus mellisii Engl., Schinus mucronulatus Mart.
Česká jména: pepřovec brazilský (Mareček 2001)
Čeleď: Anacardiaceae Lindl. – ledvinovníkovité
Schinus terebinthifolia
Rozšíření: Původní areál se rozkládá na východě jihoamerického kontinentu v Brazílii, Paraguayi, Argentině a Uruguayi. Pěstuje se; zplanění bylo zaznamenáno v tropických oblastech na všech kontinentech a místy má invazní charakter. Např. na Floridě patří k nejagresivnějším nepůvodním rostlinám, expanze byla zaznamenána od 40. let 20. století.
Ekologie: V primárním areálu je součástí nižšího dřevinného patra tamních lesních porostů, zde roste především ve velmi humidním klimatu a spíše na vlhkých stanovištích. Na druhotných lokalitách se šíří zejména na narušených místech, např. na opuštěných farmách, ale vstupuje i do různorodých lesních porostů (na suchých i vlhkých stanovištích), a místy potlačuje dokonce i mangrove.
Popis: Převážně dvoudomá stálezelená dřevina keřového nebo stromového, výjimečně i liánového vzrůstu, vysoká 3–13 m, obvykle mnohokmenná, větve jsou přímé; borka je v mládí šedá a hadká, později je rozbrázděná. Listy jsou střídavé, lichozpeřené, 10–22 cm dlouhé, tvořené (1–)3–7 jařmy; lístky jsou téměř přisedlé, kopinaté nebo eliptické, 2–10 cm dlouhé a 1–3,5 cm široké, na bázi klínovité, na okraji velmi jemně zoubkované, tupé nebo špičaté. Květenství je terminální lata; květy jsou velmi drobné, 5četné; kalich je 5cípý; korunní lístky jsou bělavé; tyčinky jsou ve 2 kruzích; semeník je svrchní. Plody jsou kulovité, sytě červené až červenohnědé peckovice o průměru 3,5–6 mm, s jediným semenem.
Využití: Původně byl pěstován jako okrasná a medonosná dřevina; kromě toho se palčivě chutnající usušené plody používají – podobně jako plody příbuzného druhu Schinus molle – jako koření pod označením brazilský pepř. Aromatická šťáva z vegetativních částí rostliny může vyvolávat alergické reakce na pokožce.
Schinus terebinthifolia
Schinus terebinthifolia
Schinus terebinthifolia
Schinus terebinthifolia
Fotografováno dne 3. 2. 2011 (Seychely, ostrov Mahé, Les Canelles).