SCHISANDRA SPHENANTHERA Rehder et E. H. Wilson – klanopraška oranžová

Syn.: Schisandra chinensis var. rubriflora Franch., Schisandra flaccidiramosa C. R. Sun, Schisandra grandiflora var. rubriflora (Franch.) C. K. Schneid.
Česká jména: klanopraška oranžová (Mareček 2001)
Čeleď: Schisandraceae Blume – klanopraškovité

Schisandra sphenanthera

Rozšíření: Východoasijský druh, vyskytuje se v jihovýchodní Číně, od provincií Jün-nan a S’-čchuan na západě až po Če-ťiang na východě, na severu zasahuje až do jižních oblastí provincie Šen-si.

Ekologie: Roste v podhorských a především horských lesích, v křovinaté vegetaci, v nadmořských výškách zhruba od (200–)700 až do 2000(–5100) m. Kvete od dubna do července.

Popis: Dřevitá liána křovitého habitu s větvemi lysými. Listy jsou střídavé, řapík je 1,5–3,5 cm dlouhý, čepel eliptická, vejčitá až obvejčitá, 4–11(–13,5) cm dlouhá a 2–6(–8) cm široká, na bázi klínovitá až uťatá, po okraji pilovitá či zubatá, vzácněji i téměř celokrajná, na vrcholu zašpičatělá, lysá, se (3–)4–5(–8) vedlejšími žilkami po každé straně listu. Květy jsou jednopohlavné, vyrůstají jednotlivě z úžlabí listů na stopce 8–64 mm dlouhé; okvětních lístků je 5–9, jsou oranžové, žluté či červené, 6–11 mm dlouhé; samčí květy mají 11–25 tyčinek, samičí 25–45 plodolistů nahloučených do hlávkovitého útvaru. Plod je stopkatý, podobný hroznu bobulí.

Využití: Rostlinu lze pěstovat i ve středoevropských zahradách. Plody jsou jedlé a jsou používány východoasijskou medicínou. Slouží také při výrobě vína a octa, rovněž mýdel a lubrikantů.

Poznámka: K rodu Schisandra je v současnosti započítáváno 25 druhů (POWO 2020), většina z nich se vyskytuje ve východní Asii, jeden druh (Schisandra glabra) se objevuje i v Severní Americe.

Schisandra sphenanthera
Schisandra sphenanthera
Schisandra sphenanthera
Schisandra sphenanthera

Fotografováno dne 4. 6. 2020 (Česko, Čechy, Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).