Česká jména: víkatňovité (Presl 1846, jméno pro čeleď)
Čeleď: Schizaeaceae Kaulf. – víkatňovité
Schizaea confusa
Rozšíření: Areál druhu zaujímá pravděpodobně pouze Madagaskar a Seychely. Na Seychelách je znám jen z vysokých žulových ostrovů Mahé a Silhouette, podle ne zcela potvrzených zpráv i z ostrova Praslin.
Ekologie: Otevřená místa v lesích a křovinách a okraje glacis ve středních nadmořských výškách. Roste na slunných nebo polostinných stanovištích, zpravidla na mělkých kamenitých půdách, v prostředí, které je alespoň zčásti pod vlivem kondenzace oblačnosti.
Schizaea confusa
Popis: Drobná kapradina zvláštního vzezření. Podzemní oddenek je krátce plazivý a vytváří velmi husté trsíky přímo vzhůru směřujících listů. Listy mají tenký, 10–25 cm dlouhý řapík, který na vrcholu nese 8–15 velmi sblížených, hřebínkovitě uspořádaných čárkovitých úkrojků čepele. Tyto úkrojky jsou 1–2 cm dlouhé, rovnoběžné, na spodní straně s přisedlými výtrusnicemi, které nejsou kryty ostěrami. Výtrusnice jsou v mládí zelené, později se zbarvují hnědě.
Schizaea confusa
Schizaea confusaSchizaea confusa
Schizaea confusaSchizaea confusa
Fotografovali Vít Grulich a Alena Vydrová, ve dnech 4. a 6. 2. 2011 (Seychely, ostrov Mahé, NP Morne Seychellois, glacis Copolia a Mare aux Cochons).