Syn.: Eleogiton litoralis (Schrad.) Fourr., Heleogiton litorale (Schrad.) Rchb., Malacochaete lehmannii Nees ex Boeckeler, Malacochaete litoralis (Schrad.) Nees, Pterolepis litoralis (Schrad.) M. R. Almeida, Schoenoplectus philippii (Tineo) Pignatti, Scirpus aegyptiacus Decne., Scirpus arabicus Ehrenb. ex Boeckeler, Scirpus arrhenopogon Hochst. ex C. B. Clarke, nom. inval., Scirpus balearicus Willd. ex Kunth, Scirpus desprauxii Steud., Scirpus fimbrisetus Delile, Scirpus litoralis Schrad., Scirpus philippii Tineo, Scirpus plumosus R. Br., Scirpus tabernaemontani Salzm. ex Ball, nom. inval., Scirpus triqueter Godr.
Čeleď: Cyperaceae Juss. – šáchorovité
Schoenoplectus litoralis
Rozšíření: Obrovský areál zahrnuje tropické a subtropické části Afriky, Asie, Austrálie i Oceánie, zasahuje dokonce i do Evropy: V Evropě roste nejdále na sever ještě v Rakousku a Maďarsku u Neziderského jezera, dále v Rumunsku a na Ukrajině. V areálu se rozlišuje několik velmi podobných poddruhů.
Ekologie: Roste na vysýchajících březích tůní a mokřadů, v aridních oblastech často i v korytech vysýchajících toků (vádí) nebo kolem lagun na pobřeží, dobře snáší zasolení.
Schoenoplectus litoralis
Popis: Statná vytrvalá bylina s dlouze plazivým oddenkem; lodyhy jsou oblé, pod vrcholkem obvykle zaobleně trojhranné, hladké, sivé, dorůstají výšky 0,5–1,2 m. Listy jsou redukované na pochvy, někdy se objevuje i zkrácená čepel. Květenství je kružel; listen pod kruželem je oblý, přímý, tuhý, připomíná lodyhu, bývá 2–5(–10) cm dlouhý; klásky jsou jednotlivé, vejcovité až téměř válcovité, 0,6–1,2 cm dlouhé; plevy jsou vejčité, 3,5–4 mm dlouhé, oranžovohnědé, blanité, suchomázdřitě bělavě lemované, na okraji netřásnité, na vrcholu tupé až vykrojené, ale střední žilka přechází do krátkého zeleného hrotu; květy jsou oboupohlavné; okvětí tvoří nejčastěji 4 rezavé, ke konci poněkud rozšířené nazpět drsné štětiny dosahující délky nažky, na konci bývají třásnité; tyčinky jsou obvykle 3; čnělka je trojklaná. Nažky jsou široce obvejcovité, bikonvexní, asi 2 mm dlouhé, tmavě červenohnědé až černavé.
Schoenoplectus litoralis
Schoenoplectus litoralis
Schoenoplectus litoralis
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 25. 9. 2015 (Omán, gov. Dhofar, Wádí Ash Shuwaimiyah).