Syn.: Erythraea jorulensis Kunth, Exacum cubense Poepp. ex Griseb., Exacum guianense Aubl., Exacum purpureum Lam., nom. illeg., Schultesia chiapensis Brandegee, Schultesia mexicana S. Watson, Schultesia stenophylla Mart.
Čeleď: Gentianaceae Juss. – hořcovité
Schultesia guianensis
Rozšíření: Vyskytuje se ve Střední Americe a na severu Jižní Ameriky, areál se táhne od Mexika a Antil přes Kolumbii a Venezuelu až do východní Brazílie.
Ekologie: Roste v savaně, na pastvinách, v lemech křovin, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1000 m.
Schultesia guianensis
Popis: Jednoletá bylina, (5–)10–20(–35) cm vysoká, s lodyhou přímou, jednoduchou nebo chudě větvenou, rovnoměrně olistěnou. Lodyžní listy jsou vstřícné, přisedlé, vejčité až čárkovité, 0,8–4,7 cm dlouhé a 0,2–0,8 cm široké, na bázi klínovité až objímavé, celokrajné, na vrcholu špičaté. Květy vyrůstají jednotlivě nebo v chudokvětých svazečcích v úžlabí listů nebo na vrcholu lodyhy, jsou 4četné; listeny jsou bylinné, čárkovité až vejčité; květy jsou 16–26 mm dlouhé; kalich je trubkovitý, zřetelně křídlatý, 12–22 mm dlouhý, kališní cípy jsou dlouze špičaté; koruna je 16–26 mm dlouhá, nažloutlá až oranžová s tmavými skvrnkami, korunní cípy jsou obvejčité, 6–8 mm dlouhé, tyčinky jsou až 16 mm dlouhé, vyrůstají z báze korunní trubky, pestík je z trubky ven vyniklý. Plodem je tobolka, 12–14 mm dlouhá.
Poznámka: Rod Schultesia zahrnuje zhruba 20–25 druhů, všechny pocházejí ze Střední a Jižní Ameriky. Byl pojmenován na počest rakouského botanika Josepha Augusta Schultese (1773–1831). V rámci čeledi hořcovitých bývá tento rod řazen k tribu Chironieae, kam patří asi 23 rodů, mezi nimi například Blackstonia, Centaurium, Orphium aj.
Schultesia guianensis
Schultesia guianensis
Schultesia guianensis
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 13. 1. 2016 (Venezuela, Los Llanos, okolí města Bruzual).