Syn.: Chionodoxa cretica Jaub. et Spach, nom. illeg., Chionodoxa nana (Schult. et Schult. f.) Boiss. et Heldr., Hyacinthus nanus Schult. et Schult. f., Puschkinia scilloides Sieber, nom. illeg.
Čeleď: Asparagaceae Juss. – chřestovité; Hyacinthaceae Batsch – hyacintovité
Scilla nana
Rozšíření: Východomediteránní druh, endemit řeckého ostrova Kréta. Na ostrově jsou rozlišovány dva poddruhy, kromě zde představovaného nominátního, který se vyskytuje v západokrétském pohoří Lefka Ori, bývá ještě rozlišován poddruh Scilla nana subsp. albescens z centrálních a na východě ostrova ležících hor. Jeho taxonomická hodnota není zcela zřejmá.
Ekologie: Roste na sněhových vyležiskách, v subalpínské křovité vegetaci, na kamenitých svazích a stráních, též v lemech horských lesů, obvykle na vápenci, v nadmořské výšce od 900 až do 2300 m. Kvete v dubnu až červenci.
Scilla nana
Popis: Vytrvalá bylina vyrůstající z podzemní cibule, 5–35 cm vysoká. Listy vyrůstají v počtu 1–2, jsou dlouze kopinaté, 1–9 mm široké, žlábkovité, tmavozelené, na rubu a při okraji červeně naběhlé, špičaté. Stvoly jsou jednotlivé, přímé, červeně naběhlé, lysé, obvykle jednokvěté (vzácněji 2–5květé); květy dosahují průměru až 4 cm, okvětní lístky jsou 9–15,5 mm dlouhé, zhruba do 1/3 srostlé, na vnější straně v horní třetině světle fialové, uvnitř tmavší, ve středu s bílým očkem, střední žilka je modrofialová. Plodem je kulovitá tobolka.
Poznámka: Dříve býval tento druh řazen k rodu Chionodoxa, ladonička. Odborné studie však prokázaly, že z mnoha důvodů je lepší neoddělovat tento rod od rodu Scilla.
Scilla nana
Scilla nana
Scilla nana
Scilla nana
Scilla nana
Fotografováno dne 15. 4. 2017 (Řecko, Kréta, pohoří Lefka Ori).