SCORZONERA ROSEA Waldst. et Kit. – hadí mord růžový / hadomor ružový

Syn.: Scorzonera purpurea subsp. rosea (Waldst. et Kit.) Nyman
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Scorzonera rosea

Rozšíření: Východoeuralpidský druh, rozšířený od Apenin a Východních Alp (severní Itálie, Slovinsko a Rakousko) po Balkánský poloostrov (Chorvatsko, Černá Hora, Srbsko, Makedonie a západní Bulharsko) a Východní Karpaty (Rumunsko, Zakarpatská Ukrajina, Bieszczady v Polsku a Bukovské vrchy na Slovensku). V Česku se nevyskytuje.

Ekologie: Roste na horských loukách a pastvinách, v horských nivách a na lesních okrajích. Vyhledává spíše vlhčí půdy s mírně kyselou až neutrální reakcí. Kvete od června do srpna.

Biotop

Popis: Vytrvalá, 20–50 cm vysoká bylina. Lodyha je přímá nebo vystoupavá, jen dole olistěná. Listy jsou ploché, nekýlnaté, čárkovitě kopinaté, 10–30 × 3–7 mm. Úbory jsou jednotlivé, mají až 5 cm v průměru, květy jsou barvy růžové. Plodem je žebernatá nažka s pernatým chmýrem.

Ohrožení a ochrana: Na Slovensku kriticky ohrožený a velmi vzácný druh, chráněný zákonem. Vyskytuje se zde na hranici areálu, nalezen byl pouze na několika lokalitách v Bukovských vrších, populace jsou málopočetné. Lokality spadají pod územní ochranu Národního parku Poloniny.

Poznámka: Významný východokarpatský migrant ve flóře Slovenska.

Scorzonera roseaScorzonera rosea
Scorzonera roseaScorzonera rosea

Fotografováno dne 17. 6. 2009 (Slovensko, Bukovské vrchy, nalezeno 5 kvetoucích exemplářů vedle turistického chodníku na západním úbočí Čela, na slovenské straně hranice, již mimo NPR Jarabá skala).