SCORZONEROIDES MONTANA (Lam.) Holub – podzimka / púpavec

Syn.: Leontodon montanus Lam.
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Scorzoneroides montana

Rozšíření: Roste v Alpách od Francie přes Itálii, Švýcarsko, Německo a Rakousko do Slovinska, a dále v pohořích na Balkáně, kde se uvádí z Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Srbska a Albánie. V areálu vytváří několik velmi podobných poddruhů.

Ekologie: Charakteristický druh rostoucí na jemnější pohyblivé vápencové suti, zejména na místech s déle ležící sněhovou pokrývkou. Lokality leží v subalpínském a alpínském stupni v nadmořské výšce 1800–3000 m.

Scorzoneroides montana

Popis: Vytrvalá bylina 3–10(–15) cm vysoká, s vícehlavým oddenkem; stvol je jednoúborný, chlupatý. Listy tvoří přízemní růžici, jsou obkopinaté až kopisťovité, 5–20 cm dlouhé a 1–2 cm široké, na líci většinou lysé, na rubu srstnatě chlupaté, na okraji mělce oddáleně zubaté až laločnaté. Úbor je 2,5–3,5 cm dlouhý, zákrov je válcovitý až zvonkovitý; zákrovní listeny jsou kopinaté až úzce trojúhelníkovité, asi 1 cm dlouhé, s dlouhými šedými nebo černými vícebuněčnými chlupy; lůžko úboru postrádá plevky; květy jsou oboupohlavné, jazykovité, žluté, s ligulou 1,2–1,7 cm dlouhou. Nažky jsou válcovité, asi 0,8 cm dlouhé, chmýr je dvouřadý, péřitý, sněhově bílý.

Poznámka: Vzhledem velmi připomíná škardu Crepis terglouensis. Ta má rovněž sněhobílý chmýr, který ale není péřitý, dále se odlišuje olistěnou lodyhou.

Scorzoneroides montana
Scorzoneroides montana
Scorzoneroides montana
Scorzoneroides montana

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 23. 8. 2017 (Itálie, Lombardie, Valdidentro, jižní svahy Piz Umbrail).