Syn.: Scrophularia exilis Popl., Scrophularia laciniata Waldst. et Kit., Scrophularia multifida Willd., Scrophularia pantocsekii (Griseb.) Murb., Scrophularia variegata sec. auct.
Čeleď: Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Scrophularia heterophylla subsp. laciniata
Rozšíření: Jihovýchodní Evropa. Roste v jižním Slovinsku, Chorvatsku, Srbsku, Albánii, v Řecku na jih po poloostrov Peloponés, dále v karpatské oblasti v Bulharsku a v Rumunsku, izolovaně na poloostrově Krym.
Ekologie: Petrofytní rostlina osidlující vlhké skály, skalní převisy, stabilizované sutě a kamenité travinné subalpinské porosty. Roste na vápenci, ale také na vulkanitech, v nadmořské výšce 300–2500 m n. m. Kvete od června do září, v závislosti na nadmořské výšce.
Scrophularia heterophylla subsp. laciniata
Popis: Vytrvalé, lysé nebo žláznaté, řidčeji pýřité byliny s dřevnatějícím kořenem a větvenou kořenovou hlavou, nejčastěji světle zelené nebo nasivělé barvy. Lodyhy vyrůstající po několika, 10–70 cm dlouhé, poléhavé až vystoupavé, čtyřhranné. Listy vstřícné, 3–9 cm dlouhé, 1,5–4 cm široké, ± tenké, s výraznou žilnatinou, dlanitolaločné až dvakrát peřenosečné, listové laloky podlouhle vejčité až úzce kopinaté, většinou ± ostře zubaté. Květenství úzce trojúhelníkovité, chabé, osa květenství a květní stopky krátce žláznatě chlupaté; listeny nenápadné, listům nepodobné; květní stopky 1(–3)krát delší než kalich, za plodu se prodlužující a pak až 12 mm dlouhé; kališní lístky 2–4 mm dlouhé, široce vejčité až okrouhlé, lysé; koruna (4–)5–9 mm dlouhá; korunní trubka zelenavě žlutá až žlutavě hnědá, cípy horního pysku hnědavě fialové, o 2–3 mm delší než cípy dolního pysku; andreceum ze čtyř tyčinek a jednoho ledvinitého staminodia. Tobolky kulovité, 4–5 mm v průměru, cca 1,5krát delší než kalich, na vrcholu hrotité.
Scrophularia heterophylla subsp. laciniata
Scrophularia heterophylla subsp. laciniata
Variabilita: Scrophularia heterophylla je polymorfní druh, v rámci něhož se obvykle rozlišují dva poddruhy, někdy odlišované i jako samostatné druhy: široce rozšířená subsp. laciniata (viz tyto fotografie) a nominátní subsp. heterophylla, vyskytující se v jižnějších oblastech Řecka a na Egejských ostrovech, vyznačující se mimo jiné poněkud dužnatými listy tmavě zelené barvy, s úkrojky tupě zakončenými. Mezi oběma typy pravděpodobně probíhá introgresivní hybridizace.
Scrophularia heterophylla subsp. laciniata
Scrophularia heterophylla subsp. laciniata
Fotografováno dne 28. 6. 2012 (Rumunsko, Transylvánie, Turda, Cheile Turzii).