SCUTELLARIA BAICALENSIS Georgi – šišák bajkalský / šišak

Syn.: Scutellaria macrantha Fisch., Scutellaria lanceolaria Miquel
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité

Scutellaria baicalensis

Rozšíření: Druh Sibiře a Dálného východu – Mongolsko, ruský Zabajkalský kraj (Burjatsko, Čita), Poamuří, Primorský kraj, Korea a čínské provincie Gansu, Hebei, Heilongjiang, Henan, Hubei, Jiangsu, Liaoning, Nei Monggol, Shaanxi, Shandong a Shanxi.

Ekologie: Roste na slunných travnatých svazích a stráních, v nadmořské výšce od 100 do 2000 m. Vykvétá od června do srpna.

Scutellaria baicalensis

Popis: Vytrvalá bylina s plazivým oddenkem. Lodyha je vystoupavá až přímá, (15–)30–120 cm vysoká, větvená, lysá až řídce chlupatá. Listy jsou jen krátce řapíkaté, vstřícné, celokrajné, kopinaté až úzce kopinaté, 1,5–4,5 × 0,5–1,2 cm, lysé nebo řídce chlupaté. Květy v jednostranném vrcholovém lichoklasu, 7–15 cm dlouhém; listeny podobné listům, vejčitě kopinaté až kopinaté, 4–11 mm dlouhé. Kalich je 2pyský s nápadným výrůstkem, hustě chlupatý, asi 4 mm dlouhý, koruna je 2pyská, červenofialová až modrá, 2,3–3 cm dlouhá, vně hustě žláznatě chlupatá, trubka na bázi zřetelně prohnutá. Plodem je tvrdka.

Scutellaria baicalensisScutellaria baicalensis
Scutellaria baicalensisScutellaria baicalensis

Využití: Šišák bajkalský je dobře známou léčivku, která je používána především v čínské tradiční medicíně, hlavně proti zánětům, horečnatým stavům a při snižování vysokého krevního tlaku. Pěstuje se i v Evropě, je dostatečně mrazuodolný.

Scutellaria baicalensis

Fotografováno dne 31. 7. 2010 (Česko, fotografované rostliny pocházejí z kultury).