SCUTELLARIA FORMOSANA N. E. Br. – šišák / šišak

Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité

Scutellaria formosana

Rozšíření: Druh jihovýchodní Číny, jehož areál se táhne od provincie Jün-nan na západě přes ostrov Chaj-nan a provincii Kuang-tung až po Fu-ťien na východě.

Ekologie: Roste na stinných lesních stanovištích, v nadmořských výškách od 500 do 900 m.

Scutellaria formosana

Popis: Vytrvalá bylina s dřevnatým oddenkem a lodyhou vystoupavou, asi 30 cm dlouhou, jednoduchou nebo chudě větvenou, v průřezu hranatou, skoro lysou nebo i chlupatou, v bazálních uzlinách kořenující, někdy červeně naběhlou. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, kopinaté až vejčité, 3–8 cm dlouhé a 1,5–3,3 cm široké, na bázi klínovité, po okraji zvlněné, na každé straně nanejvýše se 3–4 zoubky, na vrcholu špičaté až zašpičatělé, na líci lesklé, lysé nebo chlupaté. Květenství je terminální, hroznovité, 7–17 cm dlouhé; listeny jsou zhruba 2 mm dlouhé, chlupaté; květy jsou stopkaté, kalich je 3–4 mm dlouhý, vydutý miskovitý výrůstek v horní části kalicha je skoro okrouhlý, až 2 mm dlouhý; koruna je asi 2,5 cm dlouhá, 2pyská, vně žláznatě chlupatá, korunní trubka je bělavá, horní pysk je tmavě modrý až nafialovělý, dolní pysk je světleji modrý, 3laločný, prostřední lalok je skoro okrouhlý, vykrojený, dosahuje až 4,5 mm v průměru, postranní laloky jsou asi 3 mm široké. Plody jsou tvrdky.

Záměny: Podobný jihovýchodoasijský druh Scutellaria javanica je vyšší, délka jeho lodyhy dosahuje až 100 cm, listy jsou navíc zubatější, na každé straně listu je 4–8 zubů.

Scutellaria formosanaScutellaria formosana
Scutellaria formosana
Scutellaria formosana
Scutellaria formosana

Fotografováno dne 25. 6. 2017 (Německo, Drážďany, botanická zahrada).