Syn.: Scutellaria pauciflora Pant., Cassida galericulata (L.) Scop.
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité
Scutellaria galericulata
Rozšíření: Hlavně mírný pás severní polokoule: téměř celá Evropa s výjimkou nejjižnějších částí, v Asii je rozšířen téměř po celé Sibiři, dále pak roste ostrůvkovitě na Kavkaze a ve Střední Asii. Je široce rozšířen také v Severní Americe. U nás roste roztroušeně od nížin do podhůří, hojnější je ve vlhčích a rybničních oblastech, v Moravských úvalech, ve středním Polabí a v jihočeských pánvích. V suchých územích chybí.
Ekologie: Roste na březích tekoucích i stojatých vod, v lemech rybníků, v mokřadních biotopech silně i méně zaplavovaných, v rákosinách, na vlhkých loukách, v podmáčených olšinách. Kvete od červena do září.
Popis: Vytrvalá bylina vysoká 20–60 cm, lodyha je vystoupavá, chabá, čtyřhranná, většinou větvená, listy jsou krátce řapíkaté, vstřícné, kopinaté, na bázi srdčité, vroubkované až pilovité, s vyniklou žilnatinou. Květy vyrůstají po dvou v úžlabí listenů, které jsou delší květů, kalich je dvoupyský s nápadným výrůstkem (štítek). Modrá koruna je také dvoupyská, zvnějšku krátce hustě pýřitá, uvnitř má tmavou kresbu. Korunní trubka je dlouhá, nápadně vyčnívající z kalichu. Plodem je tvrdka.
Scutellaria galericulataScutellaria galericulata
Fotografováno dne 31. 7. 2007 (Rečkov).