Syn.: Scutellaria amarantina Linden ex Galeotti, Scutellaria incarnata var. minor Benth., Scutellaria incarnata var. trianae (Planch. et Linden) Hook., Scutellaria lehmannii Regel, Scutellaria ornata Leonard, Scutellaria scarlatina Planch. et Linden ex Lam., Scutellaria trianae Planch. et Linden, Scutellaria ventenatii Hook.
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité
Scutellaria incarnata
Rozšíření: Druh severu Jižní Ameriky, vyskytuje se v Kolumbii, Ekvádoru a amazonské části Brazílie (stát Acre). Pěstuje se jako okrasná rostlina i ve Střední Americe a na východě Brazílie, nezřídka se objevuje v evropských botanických zahradách a soukromých sbírkách.
Ekologie: Roste v tropických vlhkých lesích, a to jak v primárních, tak v sekundárních, v nadmořských výškách zhruba od 400 až do 2400 m.
Popis: Vytrvalá bylina, 20–100 cm vysoká, s lodyhou přímou, od báze větvenou, v průřezu hranatou, chlupatou. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, vejčité, 3,4–7,5 cm dlouhé a 1,8–5,8 cm široké, na bázi srdčité, po okraji skoro po celé délce pilovité, na vrcholu špičaté až zašpičatělé, chlupaté. Květenství je terminální, hroznovité, 3,5–13 cm dlouhé, vyrůstá na stopce 1–2,7 cm dlouhé; listeny jsou čárkovité, 1,5–2,5 mm dlouhé, i v době květu vytrvávající, pak opadavé; kalich je 2,5–3,8 mm dlouhý, 2pyský, chlupatý, v době plodu se zvětšující až na 3,5–5,5 mm; koruna je 20–28 mm dlouhá, šarlatová, pyskatá, korunní trubka je zahnutá, dolní pysk je 3–4 mm dlouhý, mělce 3laločný, horní pysk je 4–4,5 mm dlouhý, vykrojený. Plody jsou chlupaté tvrdky, až 1,5 mm dlouhé.
Scutellaria incarnata
Scutellaria incarnata
Scutellaria incarnata
Scutellaria incarnata
Fotografováno dne 26. 7. 2018 (Německo, Berlín, Botanischer Garten und Botanisches Museum Berlin).