Syn.: Rhus crenata Thunb., Toxicodendron crenatum (Thunb.) Kuntze
Čeleď: Anacardiaceae Lindl. – ledvinovníkovité
Searsia crenata
Rozšíření: Areál se rozkládá v pobřežních oblastech Jihoafrické republiky v provinciích Western a Eastern Cape, od Kapského poloostrova směrem na severovýchod, okrajově přesahuje ještě do provincie KwaZulu-Natal.
Ekologie: Roste v křovinách na zazemněných dunách a v porostech na svazích nad mořským pobřežím, lokality vystupují až do nadmořské výšky 460 m.
Searsia crenata
Popis: Hustý stálezelený dvoudomý keř nebo malý stromek, vysoký 0,5–4(–5) m; větvičky jsou šedé, načervenalé, chlupaté. Listy jsou střídavé, trojčetné, lysé, s velmi krátkým, na horní straně mělce žlábkovitým, (1–)2,5(–6) mm dlouhým řapíkem; lístky jsou přisedlé, tence kožovité, obkopinaté, prostřední je 1–2,5 cm dlouhý a 0,5–1,5 cm široký, postranní jsou 0,5–1,7 cm dlouhé a 0,4–1,1 mm široké, lístky jsou na líci tmavozelené až šedozelené, na rubu poněkud světlejší, s červenohnědou střední žilkou, na bázi úzce klínovité, na okraji podvinuté a v horní třetině vroubkované, na vrcholu zaokrouhlené až uťaté. Květenství je latovité, koncové, asi 4 cm dlouhé; květy jsou velmi drobné, jednopohlavné, (4–)5(–6)četné, bílé nebo krémové, s korunními cípy úzkými, podlouhlými; samičí květy mají staminodia, svrchní semeník je jednopouzdrý, nese 3 čnělky; samčí květy obsahují 5 tyčinek, zbytky gynecea chybějí. Plodem je elipsoidní, za zralosti tmavomodrá peckovice 4,1–5,2 mm dlouhá a 3,7–4,6 mm široká, s tenkou dužninou.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) je zařazen mezi druhy vyžadující pozornost (LC – least concern).
Záměny: Na stanovištích se Searsia crenata setkává s dalšími podobnými druhy rodu. Vyznačuje se krátce řapíkatými listy, jejichž lístky jsou poměrně drobné, pod vrcholem vroubkované a na vrcholu ploše zaokrouhlené až uťaté. Význačná je také barva zralých plodů.
Searsia crenata
Searsia crenata
Searsia crenata
Searsia crenata
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 16. a 18. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Wilderness, niva říčky Serpentine a Plettenberg Bay, Robberg Peninsula).