Syn.: Rhus dregeana Sond., Toxicodendron dregeanum (Sond.) Kuntze
Čeleď: Anacardiaceae Lindl. – ledvinovníkovité

Searsia dregeana

Rozšíření: Jihoafrický druh, jehož areál je soustředěn do centrálních hornatých oblastí Jihoafrické republiky, vyskytuje se především na jihu provincie Free State, na severovýchodě Východního Kapska a v Lesothu.

Ekologie: Roste na kamenitých a skalnatých svazích, často se objevuje především na doleritu, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2200 m. Kvete od dubna do května.

Searsia dregeana

Popis: Bohatě větvený keř, 60–200 cm vysoký, s větvemi šedými, lysými. Listy jsou řapíkaté, 3četné, lístky jsou čárkovité, někdy mírně srpovitě zahnuté, celokrajné, na vrcholu špičaté až hrotité, na líci konkávní, kožovité, tuhé, lysé, 1žilné, terminální lístek je (19–)39(–66) mm dlouhý a pouze (1–)2(–3) mm široký, postranní lístky jsou (15–)29(–49) mm dlouhé a (1–)1,5(–2) mm široké. Květenství je úžlabní i terminální, latnaté, poměrně chudé, jen asi 35 mm dlouhé, květy jsou nicí, velmi drobné, jednopohlavné, 5četné, bělavé. Plodem je elipsoidní až kulovitá peckovice, lysá, lesklá, nažloutlá až bledě hnědá, dosahující průměru až okolo 6 mm.

Searsia dregeana
Searsia dregeana
Searsia dregeana

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 14. 9. 2018 (Lesotho, Botsoela).