SEARSIA EROSA (Thunb.) Moffett

Syn.: Rhus erosa Thunb., Rhus serrifolia Burch., Toxicodendron erosum (Thunb.) Kuntze
Čeleď: Anacardiaceae Lindl. – ledvinovníkovité

Searsia erosa

Rozšíření: Druh jižní Afriky, vyskytuje se v hornaté centrální části Jihoafrické republiky (především v provincii Free State a na severovýchodě Eastern Cape) a v Lesothu.

Ekologie: Roste na kamenitých stanovištích a na skalnatých kopcích (koppies), v karoo, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2000 m. Kvete od prosince do února.

Searsia erosa

Popis: Bohatě větvený stálezelený keř polokulovitého habitu, který dosahuje výšky až okolo 300 cm, s letorosty červenohnědými, později šedivými, lysými, pokrytými lenticelami. Listy jsou střídavé, řapíkaté, 3četné, lístky jsou čárkovité až úzce kopinaté, kožovité, po okraji výrazně zubaté, na vrcholu špičaté, prostřední lístek je 6–12 cm dlouhý a 0,2–0,9 cm široký, postranní lístky jsou menší, srpovitě zahnuté. Květenství je terminální i úžlabní, latnaté, stejně dlouhé nebo kratší než listy; květy jsou jen drobné, jednopohlavné, 5četné, nazelenalé, kališní cípy jsou vejčité, asi 0,5 mm dlouhé, lysé, korunní lístky jsou asi 1 mm dlouhé. Plodem je kulovitá peckovice dosahující průměru okolo 4 mm, nažloutlá.

Využití: Z větví tohoto keře se vyrábějí košťata, v aridních oblastech bývá vysazován do živých plotů. Uplatňuje se rovněž v africké tradiční medicíně.

Searsia erosa
Searsia erosa
Searsia erosa
Searsia erosa

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 14. 9. 2018 (Lesotho, Botsoela).