Syn.: Rhus glauca Thunb., Rhus thunbergiana Schult., Toxicodendron glaucum (Thunb.) Kuntze
Čeleď: Anacardiaceae Lindl. – ledvinovníkovité
Searsia glauca
Rozšíření: Roste podél pobřeží Jihoafrické republiky v provinciích Western a Eastern Cape, areál se táhne od městečka Velddrif po Mentami, do vnitrozemí zasahuje do Klein Karoo.
Ekologie: Stanovištěm jsou nejčastěji křoviny na zazemněných dunách nebo na svazích nad mořským pobřežím, ve vnitrozemí občas ve formaci fynbos nebo v křovinách podél vodních toků. Vystupuje až do nadmořských výšek kolem 1800 m.
Searsia glauca
Popis: Hustý stálezelený dvoudomý keř, vzácně malý stromek, dorůstá výšky 0,5–4 m a šířky až 5 m; větvičky jsou hranaté, pokryté pryskyřičným ojíněním. Listy jsou střídavé, trojčetné, lysé; řapík je 1–2 cm dlouhý, oblý a shora mělce žlábkovitý; lístky jsou přisedlé, tuhé, kožovité, obvejčité až obsrdčité, prostřední je 0,8–3,4 cm dlouhý a 0,4–1,6 cm široký, postranní jsou 0,6–2,3 cm dlouhé a 0,3–1,4 cm široké, lístky jsou sytě zelené, šedě pryskyřičně ojíněné, v mládí poněkud lepkavé, za sucha nápadně sivé, s nezřetelnou žilnatinou, na bázi úzce klínovité, celokrajné, často poněkud zvlněné, na vrcholu uťaté až vykrojené a ve výkroji často s nasazeným hrotem. Květenství je husté, latovité, koncové nebo úžlabní, až 5 cm dlouhé; květy jsou velmi drobné, jednopohlavné, pětičetné, bílé, zelenavé nebo žlutavé; samičí květy nesou staminodia a gyneceum se svrchním jednopouzdrým semeníkem a 3 čnělkami; v samčích květech je 5 tyčinek, pistillodium chybí. Plodem je zploštěle elipsoidní, za zralosti leskle červenohnědá peckovice 4,1–6,3 mm dlouhá a 3,3–4,3 mm široká.
Záměny: Searsia glauca často roste – zejména na pobřeží – spolu s dalšími druhy rodu, např. se Searsia crenata, Searsia laevigata, Searsia lucida a Searsia tomentosa. Charakteristickým znakem tohoto druhu jsou řapíkaté listy s lístky celokrajnými, na vrcholu uťatými až vykrojenými a za sucha nápadně sivými.
Ohrožení a ochrana: Patří k běžnějším druhům, v Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) figuruje mezi druhy vyžadujícími pozornost (LC – least concern).
Searsia glauca
Searsia glauca
Searsia glauca
Searsia glauca
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 14. a 26. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Gansbaai, De Kelders a Table Mountain National Park, Hout Bay a Simons Town).