Syn.: Rhus glutinosa Hochst. ex A. Rich., Toxicodendron glutinosum (Hochst. ex A. Rich.) Kuntze
Čeleď: Anacardiaceae Lindl. – ledvinovníkovité
Searsia glutinosa
Rozšíření: Areál se rozkládá ve východní Africe, kde druh roste v Etiopii, Eritreji a v Súdánu; nejistý je výskyt v Egyptě. Dále je znám z jihozápadu Arabského poloostrova ze Saúdské Arábie a Jemenu. V areálu snad vytváří více poddruhů.
Ekologie: Nejčastěji provází stálezelené křoviny s olivami nebo druhem Dodonaea viscosa, jindy též lesní okraje porostů Afrocarpus falcata nebo Juniperus procera. Vyskytuje se v nadmořských výškách 1500–2700 m.
Searsia glutinosa
Popis: Přímý nebo rozkladitý keř nebo stromek vysoký 1–10 m; kmínek může dorůst až do průměru 25 cm; letorosty někdy bývají nápadně lesklé, někdy ale též krátce chlupaté. Listy jsou střídavé, trojčetné, lístky jsou podlouhlé až kopinaté, 8–23 cm dlouhé a 2,8–7 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné nebo s několika hrubými zuby, na vrcholu špičaté nebo tupé a s nasazeným hrotem; řapík je 3,5–6,5 cm dlouhý. Květenství je latovité, úžlabní; květní stopky jsou kratší nebo stejně dlouhé jako květy; kališní cípy jsou vejčité; korunní cípy jsou okrouhlé nebo široce eliptické, zhruba dvakrát delší než kalich, hnědavé nebo zelenavé; jednopouzdrý semeník srůstá z 3 plodolistů. Peckovice jsou kulovité, asi 5 mm v průměru.
Searsia glutinosa
Searsia glutinosa
Searsia glutinosa
Searsia glutinosa
Searsia glutinosa
Fotografováno dne 3. 11. 2013 (Etiopie, Simien Mts., mezi osadou Mulet a městečkem Adi Arkay).