Syn.: Rhus fragrans Licht. ex Schult., Rhus lancea L. f., Rhus viminalis Aiton, Toxicodendron lanceum (L. f.) Kuntze
Čeleď: Anacardiaceae Lindl. – ledvinovníkovité

Searsia lancea

Rozšíření: Druh s dosti velkým areálem v jižní Africe. Roste v Jihoafrické republice, Namibii, Botswaně, Zimbabwe a nejseverněji dosahuje do Zambie.
Ekologie: Roste v křovinách a řídkých lesících, např. podél vysychajících vodních toků, snáší i velmi aridní podmínky. Lokality leží v nadmořských výškách 100–2300 m. Květy jsou silně vonné, opylované včelami.

Searsia lancea

Popis: Stálezelený menší nebo středně velký dvoudomý stromek, dorůstá výšky až 8 m; tenčí větve jsou převislé, červenohnědé; borka starších větví je tmavohnědá. Listy jsou střídavé, trojčetné, řapíkaté; řapík je tenký, 3–4 cm dlouhý, mělce žlábkovitý; lístky jsou úzce kopinaté, ploché, prostřední je 2,5–12 cm dlouhý a 0,5–1,2 cm široký, postranní jen o málo menší, všechny jsou tence kožovité, na líci tmavě olivově zelené, na rubu žlutavě zelené, lysé, ale často pokryté pryskyřičným povlakem, na bázi klínovité, celokrajné nebo pod vrcholem drobně pilovité, na vrcholu dlouze špičaté. Květenství je terminální, latovité, až 9 cm dlouhé, husté; květy jsou velmi drobné, jednopohlavné, pětičetné, světle žlutozelené, s korunními lístky delšími než kalich; v samičích květech se nacházejí staminodia a gyneceum s jednopouzdrým semeníkem a 3 čnělkami; v samčích květech je 5 tyčinek, pistilodium chybí. Plody jsou téměř kulovité, lehce asymetrické peckovice asi 4–5 mm v průměru, žluté až leskle hnědé, někdy poněkud lepkavé.

Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu flóry Jihoafrické republiky (2009) je zařazen mezi druhy vyžadující pozornost (LC – least concern).

Poznámka: Rod Searsia byl v nedávné době oddělen od široce pojímaného rodu škumpa (Rhus), poté, co se prokázalo, že jednotlivé příbuzenské skupiny v rodu Rhus sensu lato představují morfologicky podobné, ale evolučně zcela nepříbuzné typy. Do rodu Searsia je nyní zařazováno více než 100 druhů rostoucích převážně v Africe, ale zasahující i do Středozemí a na Blízký východ.

Searsia lancea
Searsia lancea
Searsia lancea

Fotografováno dne 21. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Oudtshoorn, Buttelsdrift).