Syn.: Rhus lucida L., Rhus schlechteri Diels
Čeleď: Anacardiaceae Lindl. – ledvinovníkovité
Searsia lucida
Rozšíření: Jihoafrický druh; zaznamenán byl v Jihoafrické republice, kde roste především při pobřeží a ve východní části, přesahuje dále na jih Namibie, do Svazijska a na jih Zimbabwe. Výskyt v Lesothu a na jihozápadě Mosambiku je nejistý.
Ekologie: Provází lesní okraje a křoviny, velmi často podél pobřeží, ve vnitrozemí vystupuje až do nadmořské výšky 2000 m.
Searsia lucida
Popis: Stálezelený, hustě větvený polygamní keř nebo malý stromek, dorůstá výšky 2–3(–5) m a šířky až 4 m; větve jsou přímé až rozkladité; borka je drsná, šedá až hnědá; letorosty jsou červenohnědé, pokryté lesklou pryskyřičnou vrstvičkou. Listy jsou střídavé, řapíkaté, 3četné; lístky jsou obvejčité až obkopinaté, kožovité, tmavě olivově zelené, lesklé, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu tupě špičaté, prostřední lístek je výrazně větší než postranní, 1,5–7 cm dlouhý a 0,5–2,5 cm široký. Květenství je koncová nebo úžlabní lata, zhruba tak dlouhá jako listy, vřeteno je chlupaté nebo pokryté pryskyřičným povlakem; květy jsou jednopohlavné i oboupohlavné; květní stopky jsou 1–2 mm dlouhé; kališní lístky jsou vejčité, asi 0,5 mm dlouhé, často pýřité; korunní lístky jsou podlouhlé, 1,2–1,5 mm dlouhé, žlutavé; tyčinek je 4–5; čnělka je až 4 mm dlouhá. Plodem je stlačeně kulovitá, lesklá hnědá peckovice o průměru 3–5 mm.
Využití: Plody jsou jedlé, kyselé chuti, fermentací z nich místní obyvatelé vyráběli nápoj podobný pivu, sušené se mlely na mouku. Dřevo větví je odolné a ohebné, používalo se na stavbu plotů.
Poznámka: Molekulárně biologické bádání prokázalo neudržitelnost širokého pojetí rodu škumpa (Rhus), kam byl tento druh tradičně řazen. Převážně africké druhy s trojčetnými listy byly proto odděleny do samostatného rodu. Ten dostal jméno na počest Paula B. Searse (1891–1990), jedné z předních osobností americké botaniky a ekologie ve 20. století.
Searsia lucida
Searsia lucidaSearsia lucida
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 19. a 22. 4. 2018 (Španělsko, Katalánsko, Barcelona, El Jardí Botànic de Barcelona).