Syn.: Rhus tomentosa L.
Čeleď: Anacardiaceae Lindl. – ledvinovníkovité
Searsia tomentosa
Rozšíření: Druh s dosti rozsáhlým areálem, který se táhne od nejjižnější části Jihoafrické republiky v provincii Western Cape přes provincie Eastern Cape, KwaZulu-Natal, Limpopo a Mpumalanga, zasahuje i do Lesotha a na sever až do Zimbabwe.
Ekologie: Roste v křovinaté vegetaci na kamenitých svazích, na jihu ve formaci fynbos, v severnější části areálu na okrajích lesů a na skalních teráskách; v Zimbabwe vystupuje až do nadmořské výšky téměř 2500 m.
Searsia tomentosa
Popis: Stálezelený dvoudomý keř nebo malý stromek, dorůstá výšky 0,5–6 m; větvičky jsou oblé nebo slabě hranaté, lysé nebo až hustě rezavě plstnaté, s lenticelami. Listy jsou střídavé, řapíkaté, trojčetné, lístky jsou řapíčkaté, kožovité, kopinaté až obkopinaté, (2,5–)5–8,5 cm dlouhé a (0,5–)2–3,8 cm široké, na líci šedozelené až sytě zelené, lesklé, řídce přitiskle chlupaté a olysávající, na rubu krátce hustě bělavě nebo žlutavě plstnaté, na bázi klínovité, na okraji podvinuté a často zubaté, na vrcholu špičaté nebo hrotité; řapík je 1,5–4 cm dlouhý, mělce žlábkovitý, plstnatý. Květenství je husté, latovité, koncové, delší než listy; květy jsou velmi drobné, jednopohlavné, pětičetné, žlutavé; samičí květy nesou staminodia a gyneceum se svrchním jednopouzdrým semeníkem a 3 čnělkami; v samčích květech je 5 tyčinek, pistillodium chybí. Plodem je zploštěle kulovitá, často asymetrická peckovice 5–6 mm dlouhá a 3–4 mm široká, hustě šedavě plstnatá.
Searsia tomentosa
Searsia tomentosa
Searsia tomentosa
Fotografováno dne 26. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Table Mountain National Park, Eastern Fort).