Syn.: Exochaenium thomasii (S. Moore) Schinz, Parasia thomasii S. Moore, Sebaea jasminiflora Schinz
Čeleď: Gentianaceae Juss. – hořcovité

Sebaea thomasii

Rozšíření: Druh horských oblastí jihovýchodní Afriky, vyskytuje se v území rozkládajícím se od jihoafrické provincie Eastern Cape přes Lesotho a KwaZulu-Natal až po severovýchodní okraj Free State.

Ekologie: Roste na vlhkých stanovištích vyšších poloh jihoafrických Dračích hor, na kamenitých březích horských vodních toků, na vlhkých skalách, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2900 m. Kvete od srpna do listopadu.

Sebaea thomasii

Popis: Vytrvalá bylina trsnatého až kobercovitého habitu s lodyhou poléhavou a vystoupavými květonosnými větvemi. Listy jsou vstřícné, nahloučené spíše v dolní části lodyhy, vejčité až skoro okrouhlé, až 21 mm dlouhé a 14 mm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené až špičaté, mírně dužnaté. Květy vyrůstají jednotlivě nebo v chudokvětých terminálních vrcholících; listeny jsou listům podobné, dolní vejčité, horní jsou užší; kalich je 5cípý, cípy jsou kopinaté, 9,5–11,5 mm dlouhé, kýlnaté až velmi úzce křídlaté, zašpičatělé; koruna je řepicovitá, žlutá, 5cípá, trubka je 13–21 mm dlouhá, korunní cípy jsou podlouhle vejčité, 8–11 mm dlouhé, na vrcholu zaokrouhlené až skoro špičaté; tyčinek je 5, jejich nitky jsou jen 0,75 mm dlouhé, prašníky jsou až 2,75 mm dlouhé, na vrcholu s tmavou žlázkou, čnělka je až 6 mm dlouhá. Plodem je tobolka.

Poznámka: H. E. P. Thomas (1879–1948) byl britský důstojník, který sloužil v době britsko-búrské války v jižní Africe a sbíral zde místní rostliny.

Sebaea thomasii
Sebaea thomasii
Sebaea thomasii
Sebaea thomasii
Sebaea thomasii
Sebaea thomasii

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 17. 9. 2018 (Lesotho, pohoří Maloti, Ts’ehlanyane National Park).