SECAMONE TENUIFOLIA Decne.

Čeleď: Apocynaceae Juss. – toješťovité

Secamone tenuifolia
Rozšíření: Endemit Madagaskaru, vyskytuje se v centrální a jižní části ostrova, byl zaznamenán v provinciích Antananarivo, Fianarantsoa a Toliara. Na Madagaskaru se vyskytuje asi 70 druhů tohoto rodu, z nichž 68 je endemických. Celosvětově je rozlišováno něco přes 80 druhů z Afriky, Asie i Austrálie.
Ekologie: Roste v suchých a přechodně vlhkých lesích a křovinách, spíše ve vyšších polohách, v pásmu od 400 až do 1700 m n. m.
Secamone tenuifolia
Popis: Polokeř nebo opíravá liána s velmi tenkými větvemi, bohatě větvený, většinou 50–100 cm vysoký, ze všech částí roní bílý latex. Listy jsou vstřícné, přisedlé až krátce řapíkaté, čárkovité, 20–30(–40) mm dlouhé, jen 1–4(–7) mm široké, celokrajné, na vrcholu špičaté. Pětičetné květy vyrůstají v úžlabí listů, jsou drobné, jednotlivé nebo ve stažených vidlanech, kalich je brvitý, koruna je kolovitá, bělavá až nažloutlá, nitky tyčinek jsou víceméně volné, oba semeníky jsou volné, čnělka a blizna srůstají. Plodem je dvojice měchýřků, semena jsou zploštělá, vejčitá, na bázi s chomáčem dlouhých chlupů.
Secamone tenuifolia
Secamone tenuifolia

Fotografovala Radka Urbančíková, v prosinci 2009 (Madagaskar, NP Isalo).