SECURIGERA ORIENTALIS (Mill.) Lassen – čičorka východní / ranostajovec

Syn.: Coronilla balansae (Boiss.) Grossh., Coronilla cappadocica Willd., Coronilla iberica M. Bieb., Coronilla orientalis Mill., Securigera balansae (Boriss.) Czerep.
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Securigera orientalis

Rozšíření: Areál druhu se nachází na Kavkazu, zasahuje i do severovýchodního Turecka a severozápadního Íránu. Někdy bývají podle velikosti a tvaru palistů rozlišovány dvě variety, kromě nominátní je to ještě S. o. var. balansae. Současné botanické databáze však oba taxony ztotožňují.

Ekologie: Roste na horských, subalpínských i alpínských loukách, objevuje se v lemech horských lesů a křovin, na kamenitých svazích, stoupá až do nadmořské výšky okolo 3000 m. Kvete od června až do září.

Securigera orientalis

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou poléhavou až vystoupavou, na bázi dřevnatou, 6–40 cm dlouhou, lysou nebo řídce chlupatou. Listy jsou řapíkaté, lichozpeřené, se 3–5 páry šedozelených klínovitých lístků, které jsou 7–15 mm dlouhé a 5–9 mm široké, na vrcholu obvykle vykrojené; palisty jsou klínovité až skoro okrouhlé, 4–12 mm dlouhé. Květenství je axilární, okoličnaté, 3–9květé, jeho stopka je až 7 cm dlouhá; listeny jsou jen 0,5 mm dlouhé; kalich je zvonkovitý, asi 5 mm dlouhý; květy jsou 12–18 mm dlouhé, pavéza je až 14 mm dlouhá, žlutá, s červenými žilkami, křídla jsou až 16 mm dlouhá, žlutá, delší než člunek. Plodem je struk, 2–4,5 cm dlouhý, se 2–9(–11) články.

Poznámka: K rodu Securigera je v současnosti řazeno 13 druhů.

Securigera orientalis
Securigera orientalis

Fotografovala Věra Svobodová, dne 11. 9. 2017 (Gruzie, Svanetie, hřeben Lamara).